Na hlavný obsah

Chorvátsko uvoľňuje hranice pre zaočkovaných

Pre mnohých naďalej platí povinnosť preukázať sa testom.

Chorvátsko uvoľňuje hranice pre zaočkovaných
Na leteckej snímke sú budovy v chorvátskom prímorskom meste Dubrovník. Foto: TASR/AP

Osoby, ktoré majú potvrdenie, že absolvovali očkovanie dvomi dávkami proti ochoreniu COVID-19, pričom od podania druhej dávky uplynulo najmenej 14 dní, sa pri vstupe do Chorvátska nemusia preukazovať negatívnym antigénovým alebo PCR testom. Na webovej stránke o tom informovalo ministerstvo zahraničia.

Výnimku z predkladania negatívneho testu majú aj osoby, ktoré v priebehu posledných šiestich mesiacov ochorenie COVID-19 prekonali. Ako dôkaz o prekonaní choroby musia mať cestujúci potvrdenie od lekára staršie ako 14 dní, alebo pozitívny výsledok antigénového či PCR testu rovnako starší ako dva týždne. Vystavené musia byť v anglickom alebo chorvátskom jazyku. „Za moment prekonania ochorenia COVID-19 sa rozumie deň nasledujúci po dni ukončenia izolácie alebo v prípade vykonania dôkazu protilátok triedy IgG protilátkovým testom (starším ako 14 dní od laboratórneho testu),“ upozorňuje rezort zahraničia.

Osoby, ktoré dostali aspoň jednu očkovaciu dávku sa musia pri vstupe do krajiny preukázať potvrdením o prekonaní ochorenia COVID-19, ktoré musí byť staršie ako 180 dní. Pre ostatných cestujúcich platí povinnosť preukázať sa negatívnym antigénovým alebo PCR testom, ktoré nesmú byť staršie ako 48 hodín. V platnosti tiež ostáva aj desaťdňová karanténa, ktorú možno ukončiť negatívnym výsledkom antigénového alebo PCR testu v Chorvátsku. Za porušenie samoizolácie v Chorvátsku hrozí pokuta vo výške 1 100 eur.

Výnimky z predkladania výsledku testovania majú deti do siedmich rokov, ktoré cestujú s rodičmi a tiež osoby tranzitujúce cez územie krajiny, ktoré sa v Chorvátsku nezdržia viac ako 12 hodín. Presný zoznam výnimiek, ako aj ďalšie informácie o cestovaní do krajiny sa nachádzajú na webovej stránke rezortu zahraničia.

Moje odložené články

    Viac

    Najčítanejšie

    Nové v rubrike Slovensko