Na hlavný obsah

Dáni sa inšpirovali Slovenskom, založili Detskú školu architektúry a staviteľstva

Školu oficiálne otvorila slovenská prezidentka Čaputová.

Dáni sa inšpirovali Slovenskom, založili Detskú školu architektúry a staviteľstva
Na snímke prezidentka SR Zuzana Čaputová počas otvorenia Detskej školy architektúry a staviteľstva. Foto: facebook Zuzana Čaputová

Prezidentka SR Zuzana Čaputová v utorok (11. 5.) v dánskej Kodani oficiálne otvorila Detskú školu architektúry a staviteľstva neziskovej organizácie Bibiana Danmark. Riaditeľke a kurátorke Bibiany Danmark Janne Bech zároveň odovzdala dary – hmyzí domček a med z prezidentskej záhrady.

Severská krajina známa ako inšpiratívne miesto v oblasti architektúry a dizajnu sa tentokrát inšpirovala Slovenskom. „V Kodani majú, tak ako v Bratislave, svoju Bibianu. Inšpirovali sa práve Medzinárodným domom umenia Bibiana u nás a v roku 2011 otvorili Bibianu Danmark,“ napísala Čaputová na sociálnej sieti. Obe organizácie odvtedy spolupracujú a realizovali aj spoločné podujatia po celom Slovensku.

Dánsku Bibianu opísala ako miesto, kde sa deti učia spolupatričnosti a tomu, aké dôležité sú verejné priestory aj udržateľná architektúra v meste. „Ako som videla, deti na tomto fantastickom mieste vytvárajú nové svety a hovoria o životnom prostredí, rôznorodosti a tolerancii,“ dodala prezidentka.

Bratislavská Bibiana Dánku nadchla

Janne Bech navštívila bratislavskú Bibianu v roku 2009. Je to podľa nej fantastické miesto a nikde nevidela úžasnejšie spojenie umenia a zmyslového vnímania. Preto sa rozhodla vytvoriť takéto miesto aj v Dánsku. Je to projekt, ktorý v Dánsku chýbal, podotkla Bech.

V dánskej Bibiane sú deti od mladého veku motivované k tomu, aby rozmýšľali o tom, ako má ich mesto vyzerať, aby mali k mestu vzťah a sami povedali, čo by na konkrétnom mieste chceli mať. Slovenská prezidentka si v Bibiane pozrela aj výstavu, ktorá bola podľa nej zaujímavá.

Stavebná škola sa nachádza v priestoroch kotlárenskej vyhne v blízkosti tzv. Papierového ostrova, ktorý sa v súčasnosti buduje. Do roku 2030 tak školáci budú mať možnosť oboznámiť sa s tým, ako prebieha výstavba na ostrove od prvých plánov cez kladenie základov až po konečný projekt. Školáci chodia na Papierový ostrov počas celého týždňa, päť dní po päť hodín.

Moje odložené články

    Viac

    Najčítanejšie

    Nové v rubrike Svet