MS v hokeji: Cehlárik otvoril skóre, Jánošík zvýšil. Slovensko vyhralo nad Dánskom 2:0

Slovenskí reprezentanti majú po piatich zápasoch 12 bodov.

Na snímke vľavo hokejista Peter Cehlárik sa so spoluhráčmi teší z gólu. Foto: TASR

Slovenskí hokejoví reprezentanti v sobotu 29. mája na majstrovstvách sveta v Lotyšsku vyhrali nad Dánskom 2:0. Po výhrach nad Bieloruskom (5:2), Spojeným kráľovstvom (2:1), Ruským olympijským výborom (3:1) majú v tabuľke A-skupiny 12 bodov. Góly vsietili Cehlárik a Jánošík. Víťazstvo prichádza po debakli 1:8 v zápase so Švajčiarskom.

Slováci výhrou nad húževnatým súperom zo severu Európy urobili dôležitý krok k postupu do štvrťfinále.

Slovenskí hokejisti boli v I. tretine aktívnejší, dostávali sa aj do šancí, no dobre chytajúceho Dahma prekonať nedokázali. Dobré šance mali Skalický, Kelemen či Kňažko, no bez gólového efektu. Dáni v II. tretine hru vyrovnali a Hudáček mal čoraz viac práce. Aj druhá tretina sa skončila bez gólov.

Dáni na Slovákov v úvode III. tretine „vybehli“ a aktívnou hrou ich zaskočili. Hra sa neskôr vyrovnala, skóre v 48. minúte otvoril strelou spred bránky Cehlárik. Skóre zápasu o päť minút navýšil Jánošík, Dáni potom nevyužili presilovku a ani hra bez brankára v záverečných minútach gól nepriniesla.

Umiestnenie                  Počet zápasovVýhryVýhra pp alebo snPrehra pp alebo snPrehraSkórePočet bodov
8. Veľká Británia6101410:254

Najbližší zápas Slováci odohrajú už v nedeľu (30. 5.), do cesty sa im postaví výber „troch koruniek“. Zápas od 19.15 h vysiela Jednotka, sledovať ho môžete aj na webe RTVS, počúvať ho budete môcť na vlnách Rádia Slovensko.

Priebeh zápasu:

Prvá tretina:

Slováci vstúpili do zápasu aktívnejšie, po nedorozumení dánskych hráčov mal v 2. minúte šancu Pavol Skalický. Vynikajúcu možnosť otvoriť skóre mal v 5. minúte mladý obranca Samuel Kňažko, Slovensko od gólu delili len centimetre.

Pekným prechodom do útočného pásma sa prezentoval Miloš Kelemen, bránu však netrafil. V 8. minúte viedlo Slovensko na strely 6:0. Sľubnú šancu však mal aj súper zo severu Európy, Olesen zblízka Hudáčka neprekonal. Slováci odpovedali šancami Slafkovského, Studeniča a Hrivíka.

Prvú presilovku si zahrali Dáni. Gernát si za krošček odsedel dve minúty na trestnej lavici. Súper si vytvoril tlak hlavne v prvej polovici presilovky a strelami Jensena či Trueho zamestnal Hudáčeka. Slovensko však oslabovku prežilo bez inkasovaného gólu.

V početnej výhode si zahrali aj slovenskí reprezentanti. Po viacerých strelách však Dánsko oslabenie prečkalo. Poslednú šancu v prvej tretine mal Jánošík, Dahm však ostáva neprekonaný. Slovensko-Dánsko po prvej tretine 0:0, na strely 13:4.

Druhá tretina:

Dáni zo šatní vyšli aktívnejší a dostali Slovensko pod tlak, Hudáček musel zasiahnuť najmä proti strele Lauridsena. Rozhodcovia po bolestivom nastrelení Studeniča prerušili hru, Dánom sa to nepáčilo, čo aj dávali nahlas najavo.

Slováci kontrovali strelou Romana, hra sa potom presunula skôr k mantinelom. Na Dahma pálil v 24. minúte aj Lantoši, dánsky brankár však na strelu dobre videl. Nepríjemná situácia v slovenskej obrannej tretine. Hudáček v dobrej príležitosti vychytal Lauridsena.

Dánsko sa v porovnaní s prvým polčasom výrazne zlepšilo, hra sa vyrovnala. Črtajúci sa brejk Storma pohotovo prekazil Krištof. Počet striel v polovici zápasu: Slovensko-Dánsko 16:7. V 31. minúte tvrdo pálil Lantoši, Dahm však so strelou väčšie problémy nemal.

Záver druhej tretiny priniesol najviac vzruchu. Hardt dobre tečoval, puk len tesne minul slovenskú bránku, šance malo aj Slovensko. Obrovskú mal v 39. minúte Kelemen po Krištofovej prihrávke spoza bránky.

V posledných sekundách na dánsku bránku pálil Lantoši, Dahm však problémy nemal. Gól sme nevideli ani v druhej tretine, stav po 40 minútach ostáva bezgólový. Na strely vedie Slovensko pomerom 23:10.

Tretia tretina:

Dáni hneď v 1. minúte záverečnej tretiny niekoľkokrát nebezpečne strieľali, Hudáček svoj tím podržal. Na opačnej strane mali šance Slafkovský a Kňažko, Dáni sa oslobodili len za cenu zakázaného uvoľnenia. Dobrú príležitosť nevyužil ani Cehlárik.

Ďalšiu však už áno a v 48. minúte po asistencii Lantošiho otvára skóre zápasu.

Dáni hneď po góle ožili a tlačia sa do šancí. Slováci sú pod tlakom, z ojedinelého protiútoku pálil vedľa opäť Cehlárik. Hra sa na dlhší čas prerušila, dôvodom je zrejme chyba v osvetlení.

Slovenské vedenie tvrdou strelou navyšuje Jánošík. Slovensko-Dánsko v 53. minúte 2:0.

Dáni na konci zápasu skúšali hru bez brankára. Tá želaný efekt nepriniesla, naopak, Slováci mohli skóre zápasu navýšiť. Ten sa končí výsledkom 2:0 pre Slovensko, ktoré súpera prestrieľalo v pomere 34:24.