Na hlavný obsah

Na Slovensku je nový liek proti covidu, začne sa s liečbou monoklonálnymi protilátkami

Liek už dorazil do 15 nemocníc po celej krajine.

Na Slovensku je nový liek proti covidu, začne sa s liečbou monoklonálnymi protilátkami
Na snímke zdravotníčka v nemocnici pripravuje lieky pre pacienta s ochorením COVID-19. Foto: TASR/AP

V boji proti ochoreniu COVID-19 bude od soboty (1. 5.) pomáhať aj liek bamlanivimab, ktorý sa práve naskladňuje do zatiaľ 15 nemocníc po celom Slovensku, informovalo ministerstvo zdravotníctva. Liek na princípe takzvaných monoklonálnych protilátok pomáha pacientom v skorom štádiu ochorenia, u ktorých je hrozba ťažkého priebehu ochorenia a hospitalizácie.

„Monoklonálne protilátky predstavujú nový rozmer v terapii a aj prebiehajúce štúdie predbežne ukazujú, že liek splní požiadavku na plnohodnotnú registráciu v EÚ. Ak sú tieto lieky podané seniorom alebo pacientom s vážnymi diagnózami v počiatočnom štádiu ochorenia, môžu výrazným spôsobom znížiť riziko vážneho priebehu, hospitalizácie či úmrtia,“ uviedla štátna tajomníčka rezortu zdravotníctva Jana Ježíková.

Privezené lieky môžu pomôcť 5 000 pacientom

Liek bamlanivimab je vhodný aj pre deti od 12 rokov a klinické štúdie ukázali jeho prínos pri liečbe ľahkého až stredne ťažkého priebehu covidu. Pre pacientov, ktorých stav sa už zhoršil a potrebujú pľúcnu ventiláciu alebo kyslíkovú liečbu, prínosom nie je. „Liečbu môže indikovať všeobecný lekár alebo vybraný špecialista, liek sa podáva ako jednorazová infúzia,“ vysvetlil rezort. Na Slovensko dorazilo prvých 5 000 kusov tohto lieku.

Tento liek je neregistrovaný a na Slovensku sa môže používať vďaka povoleniu ministerstva zdravotníctva. „Európska lieková agentúra vydala odporúčanie pre použitie bamlanivimabu, aktuálne ho analyzuje v procese priebežného hodnotenia (rolling review), ktoré štandardne predchádza registrácii,“ dodal rezort.

Ministerstvo zdravotníctva zároveň zabezpečuje dostupnosť aj ďalších monoklonálnych protilátok, pri ktorých sa Slovensko zapojilo do spoločného obstarávania prostredníctvom Európskej komisie.

Moje odložené články

    Viac

    Najčítanejšie

    Nové v rubrike Slovensko