Na hlavný obsah

Najkrvavejší deň. V Gaze zomreli desiatky Palestínčanov, zranených evakuovali

Ide o najvyšší počet zabitých v priebehu tohto týždňa.

Najkrvavejší deň. V Gaze zomreli desiatky Palestínčanov, zranených evakuovali
Pri izraelských náletoch na Gazu zomrelo v nedeľu viac ako 40 ľudí. Foto: SITA/AP

Zranených Palestínčanov z pásma Gazy previezli v nedeľu (16. 5.) do Egypta, kde im poskytnú potrebnú lekársku starostlivosť. Informovala o tom agentúra AFP.

Pri izraelských leteckých útokoch v Gaze len v nedeľu zahynulo približne 40 ľudí vrátane 13 žien a 8 detí a viac ako 50 ďalších osôb utrpelo zranenia. Išlo o najvyšší počet ľudí zabitých v priebehu jedného dňa od začiatku takmer týždeň trvajúcich bojov medzi izraelskou armádou a Hamasom. Celkovo si už tieto boje vyžiadali najmenej 188 obetí v Gaze a 10 v Izraeli.

V troch konvojoch v nedeľu previezli cez hraničný priechod Rafah z Gazy do Egypta celkovo 263 Palestínčanov. Boli medzi nimi ľudia zranení počas pokračujúcich izraelských leteckých útokov v pásme Gazy, ale aj študenti a pacienti trpiaci vážnymi ochoreniami.

K hraničnému priechodu Rafah boli vyslané zdravotnícke tímy, ktoré pomôžu pri prevoze zranených a chorých Palestínčanov do egyptských nemocníc, uviedla pobočka Červeného kríža v egyptskej provincii Severný Sinaj.

Izrael uplatňuje voči Gaze pozemnú aj námornú blokádu od roku 2007, keď sa vlády v tejto enkláve zmocnilo palestínske militantné hnutie Hamas. Hraničný priechod Rafah je jedinou spojnicou tohto pásma s vonkajším svetom, ktorú nekontroluje Izrael. Egypt pritom tento prísne strážený hraničný priechod často zatvára.

Moje odložené články

    Viac

    Najčítanejšie

    Nové v rubrike Svet