Na hlavný obsah

Povinná predškolská dochádzka zväčší bratislavský problém pri prijímaní detí do škôlok

Upozorňuje na to starosta Ružinova Chren.

Povinná predškolská dochádzka zväčší bratislavský problém pri prijímaní detí do škôlok
Na ilustračnej snímke rodičia s deťmi prichádzajú do Materskej školy Hrnčiarska vo Zvolene. Foto: TASR

Prijímanie detí do škôlok je v Bratislave problémom každý rok, tento rok však bude ešte väčší. Upozornil na to starosta bratislavskej mestskej časti Ružinov Martin Chren, podľa ktorého začal platiť „nedotiahnutý“ zákon o povinnej predškolskej dochádzke.

„Zjednodušene platí, že sme podľa neho do škôlky povinní prijať všetky deti do posledného ročníka, čím logicky zostane menej miesta pre troj- a štvorročné deti,“ uviedol starosta. Druhý problém podľa neho je, že mnohé súkromné škôlky zatiaľ nie sú v sieti ani v registri, a preto sa aj predškoláci z nich musia prehlásiť do samosprávnych škôlok a uberú miesta mladším deťom.

Do škôlok sú povinní prijať deti bez ohľadu na to, odkiaľ pochádzajú

Najväčší problém však vníma v tom, že všeobecne sa zákon vykladá tak, že sú samosprávy povinné prijať všetkých predškolákov, ktorí sa prihlásia, bez ohľadu na to, či sú z Ružinova, Vrakune, Bernolákova či z inej obce alebo mesta. „Ak by toto zostalo platné, pokojne sa môže stať, že všetky škôlky v Bratislave tento rok obsadia predškoláci ‚mimobratislavčanov‘, ktorí u nás len pracujú, a pre mladšie deti z Bratislavy zostane len minimum miest,“ tvrdí starosta.

Chren sa preto s ďalšími bratislavskými starostami stretol s ministrom školstva Branislavom Gröhlingom (SaS), aby problém riešili. Ružinovský starosta verí, že riešenie nájdu, zákon však žiada zmeniť tak, že aj predškolákov budú napríklad v Ružinove prednostne prijímať, len ak sú Ružinovčania. „Nie z daní Ružinovčanov dotovať obyvateľov okolitých obcí,“ skonštatoval Chren.

Poukázal pritom na nedostatok miest v bratislavských materských školách, keďže ľudí pribúda a budovy škôlok boli zhruba pred dvomi dekádami rozpredávané ako nepotrebné. Výsledkom je ich nedostatok. „Aj keď sme napríklad u nás v Ružinove začali miesta v škôlkach budovať tempom vyše 100 nových miest ročne, stále sme aj vlani mali desiatky ružinovských detí starších ako tri roky, ktoré sme prijať nemohli(a stovky ďalších, mladších ako tri roky alebo ‚mimoružinovských‘,“ spresnil starosta.

Moje odložené články

    Viac

    Najčítanejšie

    Nové v rubrike Regióny