Na hlavný obsah

Prvé výsledky vakcíny od Sanofi navodzujú optimizmus

Očkovaciu látku museli prehodnotiť.

Prvé výsledky vakcíny od Sanofi navodzujú optimizmus
Logo francúzskej firmy Sanofi. Foto: SITA/AP

Potenciálna vakcína proti koronavírusu od spoločností Sanofi a GlaxoSmithKline poskytla v predbežných skúškach silnú imunitnú odpoveď u všetkých vekových skupín dospelých. To podporuje optimizmus, že očkovacia látka od týchto firiem by sa mohla ešte tento rok zapojiť do globálneho boja proti pandémii ochorenia COVID-19.

Podľa výsledkov zverejnených v pondelok (17. 5.) mali osoby zaočkované dvomi dávkami preukázateľné protilátky podobne ako ľudia, ktorí sa z choroby zotavili. Výrobcovia liekov uviedli, že v najbližších týždňoch plánujú začať s ďalšou fázou testov i výrobou, pričom do konca tohto kalendárneho roka by chceli získať súhlas regulačných úradov na podávanie vakcíny.

Vakcína Sanofi-GSK bola dôležitou súčasťou očkovacej stratégie Európskej únie. Presadzovala ju predovšetkým vláda francúzskeho prezidenta Emmanuela Macrona. Museli ju však prehodnotiť po tom, ako prvotné testy odhalili, že u starších osôb nevyvoláva dostatočnú imunitnú odpoveď.

Spoločnosti plánujú ročne vyrobiť až miliardu dávok a podpísali už dohody o dodávkach do USA, Kanady a rozvojových krajín.

Moje odložené články

    Viac

    Najčítanejšie

    Nové v rubrike Svet