Na hlavný obsah

Spojené štáty aj Európa podporili územnú celistvosť Bosny a Hercegoviny

Územné zmeny údajne navrhoval slovinský premiér Janša.

Spojené štáty aj Európa podporili územnú celistvosť Bosny a Hercegoviny
Na snímke mesto Sarajevo pokryté vrstvami hmly 17. decembra 2020. Foto: TASR/AP

Spojené štáty aj európske krajiny v utorok (4. 5.) vyjadrili podporu územným hraniciam Bosny a Hercegoviny (BaH), ktoré boli nedávno spochybnené, i vyslancovi OSN pre túto krajinu, ktorého kritizuje Rusko.

„Postoj USA k Daytonskej mierovej dohode, ako aj k budúcnosti Bosny a Hercegoviny ako štátu, ktorý má vstúpiť do euroatlantického spoločenstva, zostáva nezmenený,“ uviedla americká veľvyslankyňa pri OSN Linda Thomasová-Greenfieldová, ktorú citovala tlačová agentúra AFP.

Na západnom Balkáne, ktorý tvoria Albánsko, Srbsko, Čierna Hora, Severné Macedónsko, Kosovo a BaH, pretrvávajú napäté vzťahy od násilného rozpadu bývalej Juhoslávie v 90. rokoch.

Prekreslenie hraníc údajne navrhol slovinský premiér

Slovinská spravodajská webová stránka Necenzurirano.si v apríli zverejnila dokument, ktorý údajne zaslal Európskej únii slovinský premiér Janez Janša a ktorý navrhuje územné výmeny zamerané na „nevyriešené národné otázky Srbov, Albáncov a Chorvátov“.

Tento dokument navrhuje zjednotenie Albánska s Kosovom, ktoré je bývalým srbským regiónom, kde žije etnická albánska väčšina. Navrhuje tiež pristúpenie častí Bosny a Hercegoviny k Srbsku a Chorvátsku a vytvorenie malého bosnianskeho štátu, ktorý by sa musel rozhodnúť, či posilní vzťahy s EÚ alebo s Tureckom – svojím spojencom.

Janša poprel, že daný dokument predložil predsedovi Európskej rady Charlesovi Michelovi.

Francúzsko, rovnako ako Írsko a Estónsko, ktoré nie sú stálymi členmi Bezpečnostnej rady OSN, taktiež potvrdilo „svoju neochvejnú podporu suverenite a územnej celistvosti“ Bosny a Hercegoviny.

Rusko kritizovalo vysokého predstaviteľa pre Bosnu a Hercegovinu

Rusko, ktoré síce nespochybňuje integritu Bosny a Hercegoviny, obnovilo svoje útoky na vysokého predstaviteľa pre BaH, rakúskeho diplomata Valentina Inzka.

„Inzko vykresľuje situáciu, akoby za všetky ťažkosti mohli iba samotní bosnianski Srbi a Chorváti,“ vyhlásila námestníčka ruského veľvyslanca pri OSN Anna Jevstignejevová, ktorá zároveň odsúdila jeho „zasahovanie“ a „manipuláciu s historickými udalosťami“. Vyslovila požiadavku, aby sa nezapájal do vzťahov Bosny a Hercegoviny s Európskou úniou a Severoatlantickou alianciou.

Moje odložené články

    Viac

    Najčítanejšie

    Nové v rubrike Svet