Na hlavný obsah

Veľká mediálna fúzia. WarnerMedia a Discovery spoja svoje sily

Chcú konkurovať najväčším koncernom.

Veľká mediálna fúzia. WarnerMedia a Discovery spoja svoje sily
Na snímke logá Warner Bros a Discovery. Foto: TASR/AP, koláž: RTVS

Americký telekomunikačný gigant AT&T sa dohodol na fúzii svojej mediálnej divízie WarnerMedia s televíznou spoločnosťou Discovery. To otvára cestu pre jedno z najväčších hollywoodských štúdií, aby konkurovalo mediálnym koncernom, ako sú Netflix a Disney. Predpokladá sa, že dohodou o spojení vznikne nová firma – oddelená od AT&T, ktorej hodnota by mohla byť 150 miliárd dolárov. Informuje o tom portál cnbc.com.

Súčasťou WarnerMedia sú napríklad štúdio Warner Bros, rovnako ako televízie HBO, CNN a Eurosport. AT&T dostane za divíziu celkovo 43 miliárd USD (35,47 miliardy eur) v hotovosti, akciách a vo forme prevzatia dlhu, uviedol v pondelok koncern. Akcionári AT&T budú v novej spoločnosti vlastniť 79 % a akcionári Discovery 29 %.

AT&T sa vyčlenením divízie a fúziou s Discovery vlastne vzdáva dlhoročných ambícií stať sa veľkým mediálnym hráčom a plánu skombinovať obsah a jeho distribúciu v jednej vertikálne integrovanej spoločnosti.

Koncern AT&T v roku 2018 zaplatil za WarnerMedia viac než 80 miliárd dolárov a vysoko sa zadlžil. Novú firmu bude viesť šéf Discovery David Zaslav, uviedol Wall Street Journal. Denník dodal, že nie je jasné, či šéf WarnerMedia Jason Kilar bude súčasťou vedenia novej firmy.

Televízny a filmový biznis sa v súčasnosti nachádza vo fáze rozsiahlej transformácie smerom k streamingovým službám, ktorú pandémia ešte urýchlila. WarnerMedia sa snaží zachytiť trend ponukou streamingovej platformy HBO Max, ktorá ponúka aj filmy od Warner Bros.

HBO a HBO Max majú celosvetovo 64 miliónov predplatiteľov. Spoločnosť Discovery minulý mesiac uviedla, že počet jej predplatiteľov stúpol na 15 miliónov. Avšak Netflix má v súčasnosti globálne zhruba 208 miliónov predplatiteľov a počet predplatiteľov streamovacej služby Disney+ nedávno prekročil hranicu 100 miliónov.

Moje odložené články

    Viac

    Najčítanejšie

    Nové v rubrike Ekonomika