Na hlavný obsah

Definícia znásilnenia sa možno zmení, uvažuje nad tým ministerka spravodlivosti

Mohol by sa zaň považovať sex bez vysloveného súhlasu.

Definícia znásilnenia sa možno zmení, uvažuje nad tým ministerka spravodlivosti
Ministerka spravodlivosti SR Mária Kolíková počas tlačovej konferencie strany Za ľudí o odvolávaní ministerky spravodlivosti SR. Foto: SITA

Ministerka spravodlivosti Mária Kolíková (Za ľudí) uvažuje nad zmenou definície znásilnenia, potvrdilo to ministerstvo spravodlivosti. Slovensko aktuálne patrí k tým krajinám v Európe, ktoré neuznávajú v trestnoprávnej definícii, že sex bez súhlasu je znásilnením. Kolíková na štvrtkovom (10. 6.) stretnutí s riaditeľom Amnesty International Slovensko (AIS) Radom Slobodom pripustila zmeny v legislatíve.

„Osobitne kľúčové je rozprávať sa o tom, či definícia v Trestnom zákone, ktorá sa orientuje na otázku násilia, je dostatočná. Určite by sme sa mali rozprávať o tom, že ak tu nie je vôľa, tak je to čin, ktorý by mal byť odsúdeniahodný a mal by mať jasné opodstatnenie aj v Trestnom zákone a mali by sme to chápať jednoznačne ako trestný čin,“ povedala Kolíková.

Rozhodujúci by mal byť súhlas

AIS presadzuje, aby znásilnenie bolo definované na základe toho, či bol, alebo nebol udelený súhlas so sexuálnym stykom. Riaditeľ organizácie považuje za kľúčové, aby sa zmenili zastarané definície, ktoré sú na Slovensku ukotvené v súčasnej legislatíve.

Začiatkom roka spustilo AIS kampaň s názvom „Hovorme o súhlase“. Jej cieľom je rozšírenie povedomia a posilnenie ochrany obetí sexuálneho násilia a znásilnenia. Ako jednu z priorít v tejto oblasti vníma nutnosť zmeny zákonnej definície znásilnenia.

Moje odložené články

    Viac

    Najčítanejšie

    Nové v rubrike Slovensko