Na hlavný obsah

Kurz a Heger: Krajiny sa nezhodujú vo veci dostavby elektrárne v Mochovciach

Rakúsko je zásadne proti jadrovej energii, hovorí Kurz.

Kurz a Heger: Krajiny sa nezhodujú vo veci dostavby elektrárne v Mochovciach
Na snímke (zľava) slovenský premiér Eduard Heger a rakúsky kancelár Sebastian Kurz. Foto: TASR

Rakúsko sa nezhoduje so Slovenskom pri dostavbe atómovej elektrárne v Mochovciach. V utorok (15. 6.) to uviedli premiér Eduard Heger a rakúsky kancelár Sebastian Kurz.

Heger ubezpečil rakúskeho partnera, že urobíme všetko preto, aby spustenie bolo podľa najvyšších štandardov a bolo bezpečné.

Rakúsko bude podľa Kurza naďalej pozorne sledovať, aby do tejto veci zapojili aj ich dozorné inštitúcie. Podotkol, že rakúsky postoj k atómovej energii je odmietavý vo všeobecnosti na celom svete. Jadrovú energiu a elektrárne považujú za rizikové pre bezpečnosť. Poznamenal, že tento názor nie je namierený len proti Slovensku.

Certifikáty a očkovanie

„Vďaka dobrej spolupráci bolo aj veľmi rýchle a jednoduché dosiahnuť vzájomnú dohodu pri uznávaní certifikátov,“ povedal Heger s tým, že od pondelka (14. 6.) sa na Slovensku uznávajú aj rakúske antigénové testy. Poznamenal, že ich prvoradým záujmom je, aby komfort pohybu občanov medzi Slovenskom a Rakúskom bol čo najväčší.      

Heger uviedol, že pandémia nového koronavírusu sa ešte neskončila a významné v boji s ňou je práve očkovanie. Verí, že na Slovensku sa podarí napodobniť rakúsky úspech pri očkovaní, kde by malo byť podľa predpokladov do konca júla zaočkovaných okolo 70 percent obyvateľov.

Kurz s Hegerom diskutovali aj o tom, aby oba štáty pomáhali aj tretím krajinám v boji s pandémiou, napríklad prostredníctvom vakcín. Podotkol, že zlepšená situácia zároveň umožňuje aj rozvoj obchodných vzťahov a podnikania medzi oboma krajinami.

Dôležití obchodní partneri

Poukázal, že Rakúsko je významný slovenský obchodný partner a zároveň aj tretí najväčší investor v krajine. Kurz poďakoval za dobré vzťahy v hospodárstve medzi oboma krajinami. „Budeme posilňovať nielen hospodárske, ale aj medziľudské vzťahy,“ vyhlásil Kurz.

Počas stretnutia otvorili aj témy, ako je dopravná infraštruktúra, veda, životné prostredie či cestovný ruch. Z hľadiska vzájomných pohraničných vzťahov hovorili aj o cyklotrasách. Za dôležitú tému Heger označil aj otázku migrácie.

„S Rakúskom sa zhodujeme, že je dôležité klásť veľký dôraz na ochranu vonkajších hraníc EÚ,“ povedal Heger s tým, že zároveň si uvedomujú, že štátom prvého kontaktu treba pomôcť, či už prítomnosťou policajtov alebo materiálne. Ako dodal, sú pripravení poslať policajtov na sever Macedónska, kde pôsobia už aj tí rakúski.

Po bilaterálnom stretnutí sa Heger spolu s Kurzom zúčastnia aj na medzinárodnej konferencii Globsec 2021 Bratislava Forum.

Moje odložené články

    Viac

    Najčítanejšie

    Nové v rubrike Slovensko