Na hlavný obsah

Maďarský Jobbik podporí návrh Fideszu, ten je považovaný za homofóbny

V školách chce zakázať šíriť obsah propagujúci homosexualitu.

Maďarský Jobbik podporí návrh Fideszu, ten je považovaný za homofóbny
Na archívnej snímke sa ľudia sa zhromažďujú počas pochodu príslušníkov sexuálnych menšín Budapest Pride 6. júla 2019 v Budapešti. Foto: TASR/AP

Maďarská opozičná strana Jobbik podporí v utorok (15. 6.) návrh vládnej strany Fidesz, ktorý žiada, aby bolo v školách zakázané šírenie obsahu „propagujúceho zmenu pohlavia alebo homosexualitu“. Informoval o tom spravodajský server Alfahir.hu blízky Jobbiku.

Fidesz získa podporu opozičnej strany

Jobbik podľa servera bude za tento návrh hlasovať aj napriek tomu, že sú v ňom „pasce“. Po parlamentných voľbách však z právnej normy odstráni „cudzie elementy prepašované Fideszom“, uviedol ďalej Alfahir.hu. Citoval tak postoj tejto opozičnej strany, ktorá zároveň zdôraznila, že víta každú iniciatívu sprísnenia trestov za sexuálne a pedofilné trestné činy.

Jobbik podporuje sexuálnu osvetu odborníkmi na školách, pričom trvá na tom, že propagácia rôznych sexuálnych orientácií či zmeny pohlavia nemôže byť tolerovaná.

S návrhom nesúhlasia ľudskoprávne organizácie

Nezávislý poslanec parlamentu Ákos Hadházy v pondelok (14. 6.) na facebooku vyzval poslancov opozičných strán, aby hlasovali proti tomuto „homofóbnemu návrhu Fideszu“.

Hadházy zdôraznil, že cieľom Fideszu je vytvoriť nového nepriateľa, aby sa ľudia ovplyvňovaní propagandou mali koho obávať – a mali koho nenávidieť.

Na viaceré doplňujúce návrhy balíka zákona trestajúceho pedofíliu zareagovali viaceré ľudskoprávne organizácie, medzi nimi Amnesty International, Maďarský helsinský výbor, Budapest Pride a ďalšie, ktoré na pondelok večer naplánovali demonštráciu pred budovou parlamentu na Kossuthovom námestí.

Poslanci Fideszu predstavili pozmeňovací návrh maďarskému parlamentu ešte vo štvrtok (10. 6.) ako súčasť zákona trestajúceho pedofíliu. Na základe tohto návrhu by mladí ľudia pod 18 rokov nemohli byť v školách vystavovaní „pornografickému obsahu“ alebo akémukoľvek obsahu, ktorí podľa maďarskej vládnej strany „podporuje zmenu pohlavia a homosexualitu“.

Moje odložené články

    Viac

    Najčítanejšie

    Nové v rubrike Svet