Na hlavný obsah

Na gréckom ostrove Eubója vypukol ďalší lesný požiar

K šíreniu plameňov prispieval silný vietor.

Na gréckom ostrove Eubója vypukol ďalší lesný požiar
Na snímke hasiči sa pokúšajú uhasiť plamene lesného požiaru v dedine Ellinika na ostrove Eubója severne od gréckych Atén. Foto: TASR/AP

Desiatky hasičov za podpory hasičských lietadiel bojovali s lesným požiarom, ktorý v pondelok (23. 8.) skoro ráno vypukol v južnej časti gréckeho ostrova Eubója (Evvia) severovýchode od metropoly Atény. Informovala o tom agentúra AFP.

K požiaru došlo menej než dva týždne po tom, čo oheň zničil severnú časť tohto ostrova, ktorý je obľúbenou dovolenkovou destináciou, pripomína AFP.

Najnovší požiar vypukol blízko dediny Fygia, kde museli evakuovať dve obývané štvrte. Oheň sa blížil k turistami obľúbenej dedine Marmari na juhozápadnom pobreží ostrova, kde miestne úrady pripravovali lode na prípadnú evakuáciu ľudí, informovala aténska tlačová agentúra ANA.

K šíreniu plameňov prispieval silný vietor. S ohňom bojovalo 46 hasičov za podpory 20 hasičských vozidiel, troch lietadiel a dvoch vrtuľníkov.

Horí aj neďaleko Atén

Druhý rozsiahlejší požiar v pondelok vypukol severozápadne od Atén pri meste Vilia. Hasiči na mieste do piatka (20. 8.) bojovali s predchádzajúcim požiarom, ktorý na mieste zúril skoro celý týždeň.

Úrady popoludní nariadili evakuáciu mesta, nad ktorým sa vznášajú oblaky dymu, a uzavretie neďalekej diaľnice. Niektorí obyvatelia sa podľa AP sami pokúšali hasiť svoje domy a záhrady pomocou obyčajných hadíc.

„Začala sa ďalšia veľká bitka,“ vyhlásil v rozhovore so stanicou Opet TV guvernér oblasti Giorgos Patulis.

Grécky úrad pre civilnú ochranu v nedeľu (22. 8.) varoval pred „veľmi vysokým rizikom“ požiarov, ktoré v priebehu pondelka môžu zasiahnuť viaceré miesta v krajine, píše AFP.

Príčinu požiarov v Grécku sa zatiaľ nepodarilo objasniť, polícia ale už pre podozrenie z podpaľačstva zadržala viac ako desať ľudí, vrátane 14-ročného chlapca. Do vyšetrovania sa zapojil špeciálny prokurátor pre prípady organizovaného zločinu, uviedol v piatok minister pre ochranu občanov Michalis Chrisochoidis.

Moje odložené články

    Viac

    Najčítanejšie

    Nové v rubrike Svet