Na hlavný obsah

Trenčiansky podnikateľ Janíček dostal za krivé obvinenie Jankovskej trest 160 eur

Ondrej Janíček je vinný v kauze ohovárania Moniky Jankovskej.

Trenčiansky podnikateľ Janíček dostal za krivé obvinenie Jankovskej trest 160 eur
Na archívnej snímke trenčiansky podnikateľ Ondrej Janíček. Foto: TASR

Okresný súd Bratislava I odsúdil v utorok (31. 8.) podvečer bývalého majiteľa trenčianskeho baru Fatima Ondreja Janíčka na peňažný trest vo výške 160 eur. Ak sumu neuhradí, mal by si odpykať mesiac vo väzení. Janíček čelil obžalobe za činy krivej výpovede a ohovárania v súvislosti s vyjadreniami na margo niekdajšej sudkyne a bývalej štátnej tajomníčky ministerstva spravodlivosti Moniky Jankovskej.

Rozhodnutie ešte nie je právoplatné, Janíček sa odvolal.

Podľa samosudcu Jána Goliana sa však Janíček dopustil trestného činu krivého obvinenia, keď v listoch, ktoré adresoval na ministerstvo spravodlivosti, generálnu prokuratúru či na Prezídium Policajného zboru SR uviedol, že Monika Jankovská mala prijať úplatky. „Obžalovaný mal v úmysle spôsobiť poškodenej trestné stíhanie,“ zhodnotil samosudca.

Podnikateľ sa však podľa Goliana nedopustil ohovárania. „Či už ako sudkyňa alebo štátna tajomníčka musí zniesť poškodená väčšiu mieru verejnej kontroly a ohováranie nemá priestor pri verejnej kontrole verejných činiteľov. Keď niekto vykonáva verejnú moc, musí byť uzrozumený s tým, že bude vystavený zvýšenej kritike,“ odôvodnil samosudca. Pripustil, že keby sa Janíček priznal a skutok oľutoval, uvažoval by o upustení od trestu.

Golian skonštatoval, že výpoveď bývalej sudkyne Jankovskej nebral do úvahy, pretože sa v minulosti ukázalo, že poškodená vo viacerých veciach klamala. „Nepoznám inú osobu, ktorá by tak poškodila sudcovský stav. Viem, že mi to popularitu nezvýši, ale súd tu nie je na to, aby bol obľúbený,“ dodal Golian.

Moje odložené články

    Viac

    Najčítanejšie

    Nové v rubrike Slovensko