Na hlavný obsah

Koncertoval s najväčšími ikonami jazzu. Zomrel český rodák George Mraz

Patril k najvyhľadávanejším spoluhráčom.

Vo veku 77 rokov zomrel vo štvrtok (16. 9.) český jazzový hráč na kontrabas Jiří Mráz, ktorý od roku 1968 žil a pôsobil v Spojených štátoch pod menom George Mraz. O úmrtí umelca informovali v piatok (17. 6.) české weby s odvolaním sa na jeho manželku Camillu Mrazovú.

Jiří Mráz sa narodil 9. septembra 1944 v juhočeskom meste Písek. Od siedmich rokov sa venoval hre na husle, neskôr študoval na Pražskom konzervatóriu hru na kontrabas.

Už pred svojou emigráciou do USA patril k výrazným jazzovým talentom, koncertoval po celej Európe a vytváral si kontakty.

V roku 1968, tesne pred inváziou vojsk Varšavskej zmluvy do vtedajšieho Česko-Slovenska, dostal štipendium na prestížnej americkej hudobnej univerzite Berklee College of Music v Bostone – podobne ako ďalší českí nadaní emigranti Jan Hammer alebo Miroslav Vitouš.

Na americkej scéne patril k najvyhľadávanejším spoluhráčom; nahrával alebo koncertoval s najväčšími ikonami jazzu 20. storočia – Ella Fitzgeraldová, Chet Baker, Dizzy Gillespie, Tommy Flanagan, Oscar Peterson, Jon Hendricks, Stan Getz, John Abercrombie, Michel Petrucciani, Pepper Adams, John Scofield a mnohí ďalší.

Moje odložené články

    Viac

    Najčítanejšie

    Nové v rubrike Svet