Na hlavný obsah

Nový Zéland predlžuje lockdown v Aucklande minimálne do 21. septembra

V krajine je plne zaočkovaných zhruba 34 percent obyvateľov.

Nový Zéland predlžuje lockdown v Aucklande minimálne do 21. septembra
Ľudia prechádzajú cez takmer prázdne ulice v novozélandskom meste Auckland. Foto: TASR/AP

Nový Zéland o najmenej týždeň predĺžil lockdown v najväčšom meste krajiny Auckland, ktoré sa pred takmer mesiacom stalo novým ohniskom nákazy koronavírusom. Oznámila to v pondelok (13. 9.) novozélandská premiérka Jacinda Ardernová, ktorú citoval denník The Guardian.

V Aucklande, meste so zhruba 1,7 miliónmi obyvateľov, bude podľa Ardernovej prinajmenšom do 21. septembra naďalej platiť štvrtý, a zároveň najvyšší stupeň varovania pred šírením koronavírusu.

Vo zvyšku krajiny platí počas nasledujúceho týždňa druhý stupeň varovania, v rámci ktorého platia isté obmedzenia, čo sa týka počtu ľudí na zhromaždeniach či zakrývania horných dýchacích ciest, píše The Guardian.

V utorok 17. augusta v Aucklande zaznamenali prvý prípad komunitného prenosu vírusu od februára tohto roka. Zodpovedný je zaň vysokoinfekčný variant delta, ktorý bol zavlečený na Nový Zéland z Austrálie. V dôsledku toho v krajine vyhlásili celoštátny lockdown, ktorý odvtedy viackrát predĺžili.

Nákaza kulminuje

Nový Zéland zaznamenal počas uplynulého víkendu 54 a v pondelok (13. 9.) 33 nových prípadov zákazy koronavírusom, čo je v porovnaní s minulotýždňovým priemerom mierny nárast. Počet osôb infikovaných po objavení nového ohniska tohto ochorenia v Aucklande sa tak zvýšil na 955.

Ako uvádza The Guardian, hoci súčasná vlna šírenia infekcie na Novom Zélande dosiahla svoj vrchol a počet novoinfikovaných naďalej klesá, úrady sa obávajú viacerých prípadov, ktorých pôvod sa im zatiaľ nepodarilo vystopovať.

Podľa Ardernovej úrady evidujú 17 takýchto prípadov, ktoré sú aktívne, no obavy vzbudzujú najmä tri alebo štyri z nich. „Skutočnosť, že sa nám ich darí vypátrať prostredníctvom monitorovania a testovania, a nie pomocou dohľadávania kontaktov infikovaných, nás znepokojuje,“ dodala.

Ostrovný štát Nový Zéland sa považuje za jednu z najúspešnejších krajín na svete, čo sa týka zvládania pandémie. Naposledy bolo komunitné šírenie koronavírusu na Novom Zélande zaznamenané 28. februára. Odvtedy sa infikovaných podarilo vždy identifikovať vďaka prísnym hraničným kontrolám. Od začiatku pandémie tam podľa údajov z Univerzity Johnsa Hopkinsa zaznamenali len 27 úmrtí.

Aspoň prvou dávkou vakcíny je na Novom Zélande zaočkovaných 66 percent ľudí starších ako 12 rokov. Úplne zaočkovaných je zhruba 34 percent, pripomína The Guardian.

Moje odložené články

    Viac

    Najčítanejšie

    Nové v rubrike Svet