Na hlavný obsah

Pfizer testuje tabletku, ktorá by mohla pomôcť odvrátiť nákazu koronavírusom

Mala by zabrániť vírusu sa v tele rozmnožovať.

Pfizer testuje tabletku, ktorá by mohla pomôcť odvrátiť nákazu koronavírusom
Na archívnej snímke logo Pfizeru na sídle spoločnosti v New Yorku. Foto: TASR/AP

Americká farmaceutická spoločnosť Pfizer v pondelok (27. 9.) oznámila, že spustila pokročilú fázu klinických skúšok tabletky, ktorá má odvrátiť nákazu u ľudí vystavených koronavírusu.

Ako pripomína agentúra AFP, viacero firiem pracuje na vývoji ústne podávaných antivirotík. Pfizer začal s vývojom lieku s názvom PF-07321332 v marci minulého roku, pričom ho testuje v kombinácii s ritonavirom – inhibítorom proteázy, ktorý takto bráni vírusu HIV v množení. Na podobnom princípe má fungovať aj nový liek.

Na klinických skúškach sa zúčastní 2 660 dospelých ľudí s prvými príznakmi covidu alebo takých, ktorí sa práve dozvedeli, že boli vystavení vírusu.

Náhodným výberom im budú dvakrát denne v priebehu piatich až desiatich dní podávať kombináciu PF-07321332 a ritonaviru alebo placebo. Cieľom je zistiť bezpečnosť a účinnosť týchto liekov v prevencii infekcie a symptomatického priebehu do dvoch týždňov.

Ak sa preukáže účinnosť lieku aj mimo laboratórneho prostredia, pravdepodobne bude užitočný iba v počiatočných fázach infekcie. Ak totiž covid prerastie do závažnejšieho priebehu, koronavírus sa v tele už v podstate nemnoží a problémom pre pacienta je premrštená imunitná reakcia organizmu, poznamenáva AFP.

Moje odložené články

    Viac

    Najčítanejšie

    Nové v rubrike Svet