Na hlavný obsah

Podľa prezidentky sme svedkami spochybňovania základných hodnôt a demokracie

Povedala to po stretnutí s nemeckým prezidentom.

Podľa prezidentky sme svedkami spochybňovania základných hodnôt a demokracie
Na snímke sprava prezidentka SR Zuzana Čaputová a nemecký prezident Frank-Walter Steinmeier. Foto: TASR

Po celom svete vidíme spochybňovanie základných hodnôt, demokracie, princípu právneho štátu alebo inštitúcií, ktoré ich majú chrániť. V tejto súvislosti je potrebné opäť objaviť dialóg ako základný nástroj fungovania spoločnosti. Vo štvrtok (2. 9.) to povedala prezidentka Slovenskej republiky Zuzana Čaputová na diskusii organizácie Globsec v Bratislave.

„Čelíme útokom na médiá a dezinformáciám, ktoré môžu mať, ako sme videli počas pandémie, aj následky na životoch. To, čo sme kedysi považovali za samozrejmosť, sa dnes vytráca. V spoločnosti je cítiť frustráciu a hnev. To však neznamená, že by sme mali na hľadanie riešení rezignovať, práve naopak. Každé hľadanie začína poctivými otázkami o tom, ako sme sa sem dostali, čo môžeme robiť inak a lepšie. Či už ako politickí lídri, alebo ako občianska spoločnosť, jednotlivci, občania,“ priblížila Čaputová na diskusii s nemeckým prezidentom Frankom-Walterom Steinmeierom.

Demokracia je buď liberálna, alebo neexistuje, tvrdí nemecký prezident

„Periodické opakovanie sa volieb samo osebe ešte nezabezpečuje demokraciu,“ povedal spolkový prezident. „Moje presvedčenie je stále rovnaké, demokracia je buď liberálna, alebo neexistuje. Vnútorná odolnosť našich demokracií je momentálne v Európskej únii aj v Spojených štátoch skúšaná. K napádaniu autoritatívnymi modelmi zvonku sa pridávajú aj útoky znútra, a to nás nesmie nechať chladnými,“ dodal Steinmeier.

Podľa nemeckého prezidenta je pre správne fungovanie spoločnosti potrebné, aby obyvateľstvo dôverovalo politikom.

„Na existenciu dôvery však musia byť splnené isté predpoklady,“ pokračoval Steinmeier. „Verejní činitelia musia reprezentovať celý ľud, nemôžu ignorovať menšiny. Nedemokratické vplyvy sú vylúčené, korupciu je potrebné potlačiť. Inými slovami, musí byť zabezpečený právny štát,“ priblížil.

Prezidentka počas svojho prejavu spomenula, že v dnešnej dobe eviduje aj mnohé inšpiratívne projekty, akými sú „občianske iniciatívy, ktoré podporujú toleranciu a inklúziu, projekty, ktoré pomáhajú ľudom odlíšiť seriózne od nedôveryhodných médií,“ a zapájanie mladých ľudí do dialógu o spoločnosti.

Čaputová skôr vo štvrtok privítala Steinmeiera v Prezidentskom paláci, kde spolu rokovali a následne absolvovali tlačovú konferenciu.

Nemecký prezident s prezidentkou večer navštívia džezový koncert. Steinmeier si počas svojej dvojdňovej návštevy SR ešte uctí pamiatku obetí totality pri pamätníku Brána slobody v Devíne a stretne sa aj s premiérom SR Eduardom Hegerom (OĽANO).

Moje odložené články

    Viac

    Najčítanejšie

    Nové v rubrike Slovensko