Na hlavný obsah

Taliban sa mal zmocniť rebelujúcej provincie Pandžšír

Informácie zatiaľ nie sú potvrdené.

Hnutie Taliban sa v piatok (3. 9.) údajne zmocnilo poslednej odbojnej afganskej provincie Pandžšír. Informovala o tom agentúra Reuters s odvolaním sa zdroje z Talibanu.

 „Z milosti všemohúceho Alaha máme pod kontrolou celý Afganistan. Porazili sme rebelov a Pandžšír je teraz pod našou kontrolou,“ uviedol podľa Reuters jeden z veliteľov Talibanu.

 V Kábule sú údajne počuť aj hlasné výstrely, ktorými Taliban oslavuje svoj triumf.

Reuters však upozornil na to, že tieto informácie nebolo možno okamžite potvrdiť. Bývalý afganský viceprezident a jeden z lídrov odboja v Pandžšíre Amrulláh Sálih poprel pôvodné správy o tom, že odišiel z krajiny.

„Nepochybne sme v zložitej situácii. Čelíme invázii Talibanu… no udržali sme sa, odolali sme,“ uviedol Sálih vo videu, ktoré uverejnila na sociálnej sieti Twitter redaktorka televízie BBC.

„Odboj pokračuje a bude pokračovať,“ uviedol Sálih neskôr na svojom účte na Twitteri.

Hovorca Ahmada Masúda, ktorý vzbúrencom v Pandžšíri velí, stanici BBC povedal, že Informácie Talibanu sú úplne mylné a že sú to naopak jeho odporcovia, ktorí zatiaľ majú vo vzájomných stretoch navrch. „Propaganda Talibanu stále opakuje, že Pandžšír padol. Ale v uplynulom týždni sme videli, že to nie je pravda, ba naopak, sily odporu ich donútili sa stiahnuť,“ povedal.

Moje odložené články

    Viac

    Najčítanejšie

    Nové v rubrike Svet