Na hlavný obsah

Alexander Schallenberg sa stal novým rakúskym kancelárom

V kresle nahradil Sebastiana Kurza.

Alexander Schallenberg sa stal novým rakúskym kancelárom
Na snímke rakúsky kancelár Alexander Schallenberg. Foto: SITA/AP

Rakúsky minister zahraničných vecí Alexander Schallenberg zložil prísahu a stal sa novým kancelárom. Informovala o tom v pondelok (11. 10.) agentúra Reuters.

Stal sa ním po tom, čo jeho stranícky kolega a predchádzajúci kancelár Sebastian Kurz z pozície odstúpil pre podozrenia z korupcie. Urobil tak, aby nepoložil súčasnú vládnucu koalíciu so stranou Zelených.

Schallenberg zložil prísahu do rúk prezidenta Alexandra Van der Bellena spolu s jeho náhradníkom na poste šéfa rezortu diplomacie Michaela Linharta, ktorý doposiaľ pôsobil ako veľvyslanec vo Francúzsku.

Kurz: Nie som tieňový kancelár

Doterajší rakúsky kancelár Sebastian Kurz vyjadril v pondelok podporu svojmu nástupcovi Alexandrovi Schallenbergovi. „Nie som tieňový kancelár,“ citovala Kurza stanica ORF.

V písomnom vyhlásení tak Kurz reagoval na kritiku opozície, že bude aj po svojom odchode z funkcie naďalej udávať smer rakúskej spolkovej vláde.

„V každom prípade budem v mojej funkcii šéfa strany a klubu podporovať prácu spolkovej vlády, pretože je to to najlepšie pre ľudí v našej krajine. Jedno je pritom jasné: Nie som tieňový kancelár,“ uviedol Kurz vo vyhlásení. Ako dodal, počas nasledujúcich dní bude pracovať na plné obrátky v záujme zabezpečenia usporiadaného odovzdania funkcie.

Kurz zároveň uviedol, že vo štvrtok (14. 10.) zloží prísahu ako poslanec parlamentu. Ako šéf poslaneckého klubu ÖVP bude podľa vlastných slov „spolu s Augustom Wögingerom a všetkými ostatnými zvolenými poslancami ľudovej strany čo najviac podporovať spolkovú vládu“ a vyvráti tak obvinenia, ktoré boli voči nemu vznesené, uvádza ORF.

Moje odložené články

    Viac

    Najčítanejšie

    Nové v rubrike Svet