Na hlavný obsah

Bitka s políciou. Maďarskí fanúšikovia vyčíňali aj v Anglicku

Trest dostali už po domácom zápase kvalifikácie na MS.

Bitka s políciou. Maďarskí fanúšikovia vyčíňali aj v Anglicku
Maďarskí fanúšikovia v strete s políciou. Foto: SITA/AP

Anglickí futbalisti v kvalifikácii na MS 2022 v utorok (12. 10.) v londýnskom Wembley iba remizovali s Maďarskom 1:1. Viac ako o samotnom stretnutí sa po zápase hovorilo o neprístojnom správaní maďarských priaznivcov.

Škvrnou zápasu bolo vyčíňanie maďarských fanúšikov, ktorých bolo vo Wembley niekoľko stoviek. Väčšinou išlo o maďarských občanov pracujúcich v Anglicku, no medzi nimi údajne boli aj poľskí rowdies. Už počas prvých minút duelu došlo v hľadisku k tvrdým stretom s políciou.

Rozbuškou malo byť správanie jedného maďarského fanúšika, ktorého zatkla polícia za to, že mal rasisticky uraziť člena usporiadateľskej služby. To sa nepáčilo jeho krajanom na tribúnach, ktorí nechceli pustiť policajtov do sektora. Prišlo k ostrým stretom, pri ktorých polícia použila aj obušky. Druhý polčas už prebehol bez násilností.

„Sme si vedomí incidentu v sektore hostí počas kvalifikačného zápasu na štadióne vo Wembley. Incident budeme vyšetrovať a všetko nahlásime orgánom FIFA,“ uviedla vo vyhlásení Anglická futbalová asociácia (FA).

Problémy boli už v Budapešti

Vyhrotená atmosféra panovala už pred mesiacom v prvom vzájomnom súboji v Budapešti, keď tvrdé jadro maďarských fanúšikov rasisticky urážalo hráčov Albiónu. Navyše po nich hádzali predmety.

Maďari za to dostali trest od FIFA v podobe odohratia nasledujúcich dvoch súťažných zápasov pred prázdnymi tribúnami. Angličania preto v „odvete“ poskytli maďarskej strane len menej než tisícku vstupeniek a posilnili policajnú prítomnosť v okolí Wembley.

Maďarskí fanúšikovia sa „vyznamenali“ už na začiatku stretnutia, keď bučali na anglických reprezentantov, keď tí pokľakli na podporu hnutia „Black Lives Matter“. Navyše vytiahli aj transparent, na ktorom sa objavil preškrtnutý kľačiaci muž.

„Keď ukazujú také transparenty proti hodnotám, ktorým my ako národ veríme, je to neľudské. Počul som o tom, čo sa stalo na tribúnach a je to pre mňa znepokojujúce,“ povedal autor gólu domácich Stones.

„Nechcem sa k tomu vyjadrovať, pretože mi to nenáleží. Čokoľvek poviem, môže byť inak interpretované, takže radšej sa zdržím komentára,“ stručne konštatoval tréner Maďarska Marco Rossi.

„Momentálne zhromažďujeme dokumentáciu k utorkovým zápasom. Ostro odsudzujeme incidenty, ktoré sa udiali v stretnutiach Anglicko – Maďarsko a Albánsko – Poľsko. Náš postoj je jasný – tvrdo odmietame akékoľvek násilie, urážky a ďalšie formy diskriminácie. Proti takému správaniu máme nulovú toleranciu,“ uviedla FIFA vo svojom stanovisku.

Moje odložené články

    Viac

    Najčítanejšie

    Nové v rubrike Šport