Na hlavný obsah

Česká republika preradila Slovensko k rizikovým krajinám

Nezaočkovaní vracajúci sa do Česka zo Slovenska musia ísť do karantény.

Česká republika preradila Slovensko k rizikovým krajinám
Na ilustračnej snímke muž s českou vlajkou. Foto: TASR/AP

Od pondelka 4. októbra bude návrat zo Slovenska a Luxemburska do Česka zložitejší. Obe krajiny sa na českom cestovateľskom semafore premiestnia z oranžovej kategórie do červenej s vysokým rizikom nákazy koronavírusom. Nezaočkovaní cestujúci budú musieť pri vstupe na české územie podstúpiť test a ísť do samoizolácie.

Rozhodlo o tom české ministerstvo zdravotníctva. V piatok (1. 10.) o tom informoval portál televízie Nova TN.cz.

Naopak, Malta alebo portugalské Azorské ostrovy sa presunú medzi krajiny s nízkym rizikom nákazy. Do oranžovej kategórie so stredným rizikom nákazy bolo zaradené Maďarsko a Lichtenštajnsko. Tmavočervená kategória veľmi vysokého rizika nákazy sa rozrastie o Estónsko.

Pri návrate treba vypísať formulár

Semafor nariaďuje, že ešte pred návratom do Česka z krajín s vysokým rizikom nákazy, teda z červenej kategórie, musia ľudia vyplniť príjazdový formulár a zároveň pred návratom absolvovať antigénový alebo PCR test, ak pri návrate použijú hromadnú dopravu.

Pre tieto osoby platí aj povinnosť absolvovať po návrate do Česka PCR test, a to najskôr na piaty deň a najneskôr na 14. deň po vstupe na územie ČR. Dovtedy je nutné zostať v samoizolácii.

V prípade cesty z „červených“ krajín do ČR individuálnou prepravou nie je potrebné podstúpiť test pred začatím cesty, ale cestujúci musia pri vstupe na územie ČR podstúpiť PCR test – najskôr na 5. deň a najneskôr na 14 deň. Na výsledok musia čakať v samoizolácii.

Podmienky testovania a samoizolácie pri návrate sa netýkajú ľudí, ktorí sú aspoň 14 dní po úplnom zaočkovaní alebo ktorí v posledných 180 dňoch prekonali koronavírus. Zostáva im len povinnosť vyplniť príjazdový formulár, píše TN.cz.

Moje odložené články

    Viac

    Najčítanejšie

    Nové v rubrike Svet