Na hlavný obsah

Šesť mesiacov je veľkou príležitosťou na prezentáciu krajiny, hovorí Heger o EXPO Dubaj

Podľa Sulíka sa Slovensko blíži k reálnym zákazkám.

Šesť mesiacov je veľkou príležitosťou na prezentáciu krajiny, hovorí Heger o EXPO Dubaj
Na snímke zľava ministerka medzinárodnej spolupráce Spojených arabských emirátov a generálna riaditeľka EXPO Dubaj 2020 Rím Hášimíová, minister hospodárstva SR Richard Sulík (SaS) a premiér SR Eduard Heger (OĽANO). Foto: TASR

Svetová výstava EXPO Dubaj 2020 je veľkou príležitosťou, ako ukázať svetu krásy SR, jej kultúru, ale aj vyspelé technológie, ktoré sa tu vyvíjajú. Povedal to pri slávnostnej prezentácii slovenského pavilónu, na ktorej sa zúčastnila aj ministerka pre medzinárodnú spoluprácu Spojených arabských emirátov a riaditeľka EXPA Ríma Hášimíová, premiér Eduard Heger (OĽANO).

Nadchádzajúcich necelých šesť mesiacov je podľa neho veľkou príležitosťou na prezentáciu krajiny, ktorá by do budúcna mohla priniesť nové pracovné miesta, nové príležitosti a investície.

prototyp auta s vodíkovým pohonom
Na snímke prototyp auta s vodíkovým pohonom MH2 vystavený v slovenskom pavilóne na Svetovej výstave Expo Dubaj 2020.Foto: TASR
Foto: TASR

„Vieme že Slovensko má bohatú kultúru, má krásnu prírodu, ale má aj úžasné úspechy z hľadiska inovácií a technológií,“ povedal Heger. „My Slováci dobre vieme, aké je Slovensko krásne, ale taktiež dobre vieme, že to nestačí, že je dôležité, aby sa o tom dozvedel celý svet,“ dodal.

Minister hospodárstva Richard Sulík (SaS) zdôraznil, že hlavnou funkciou výstavy EXPO je sprostredkovanie obchodov a vytváranie kontaktov. „Snažíme sa to smerovať už k reálnym zákazkám, k skutočnému biznisu, a to vyzerá, že sa darí,“ povedal.

Jeho slová potvrdila aj generálna komisárka slovenského EXPA Miroslava Valovičová. Za necelé dva týždne od mierne oneskoreného otvorenia pavilónu podľa nej prišli do expozície rádovo tisíce ľudí. Valovičová očakáva v nasledujúcich mesiacoch postupný rast návštevnosti s príchodom chladnejšieho počasia.

slovenský autobus na vodíkový pohon
Na snímke slovenský autobus na vodíkový pohon vystavený pred Bránou mobility na Svetovej výstave Expo Dubaj 2020.Foto: TASR
Foto: TASR

Slovensko vystavuje v stálej expozícii tri hlavné exponáty, ktorými sú auto na vodíkový pohon, vesmírny rover a letecký simulátor. Ešte pred bránami EXPA si môžu návštevníci pozrieť vodíkový autobus.

Exponáty v druhej časti expozície sa budú postupne obmieňať podľa tematického zamerania EXPA. Po téme klíma a biodiverzita bude od 17. októbra nasledovať vesmír. Ďalšími témami budú v tomto roku ešte od 31. októbra rozvoj mesta a vidieka, od 14. novembra to bude tolerancia a inklúzia a poslednou témou EXPA v tomto roku bude od 12. decembra veda a školstvo.

V budúcom roku čaká návštevníkov EXPA ešte päť tematických týždňov, ktorými sú cestovanie a konektivita, globálne ciele, zdravie a wellness či potraviny a poľnohospodárstvo. Poslednou témou výstavy bude v druhej polovici marca voda.

Svetová výstava Expo Dubaj 2020
Na snímke vstupná Brána mobility na Svetovej výstave Expo Dubaj 2020.Foto: TASR
Foto: TASR

Svetová výstava EXPO Dubaj 2020 sa začala 1. októbra. Za prvých desať dní sa na pavilóny 193 štátov rozdelené do troch tematických oblastí, a to príležitosť, mobilita a udržateľnosť, prišlo podľa organizátorov pozrieť vyše 400 000 návštevníkov. Spolu očakávajú príchod viac ako 20 000 000 ľudí.

Moje odložené články

    Viac

    Najčítanejšie

    Nové v rubrike Slovensko