Na hlavný obsah

Ceny plynu v Európe opäť stúpli

Rusko nezvýšilo dodávky.

Ceny plynu v Európe opäť stúpli
Ilustračná snímka. Foto: RTVS

Európske ceny plynu na začiatku nového týždňa opäť výrazne vzrástli. Dôvodom sú signály, že Rusko nezvýši dodávky, ako sľúbil prezident Vladimir Putin. Minimálne nie od pondelka (8. 11.).

Európsky referenčný termínovaný kontrakt na plyn sa na burze v Amsterdame posilnil až o 9,7 % a jeho cena sa dostala na 81,23 eura za megawatthodinu (MWh). Neskôr prišiel o časť ziskov a tesne pred 10.00 h SEČ sa obchodoval s plusom 7,1 % po 79,25 eura za MWh. Ekvivalentný britský kontrakt na plyn zdražel o 8 %.

Objednávky na kapacity prepravy plynu cez plynovod Jamal ukázali, že dodávky zostanú pod normálom aj v pondelok. Navyše Jamal, ktorý vedie z Ruska cez Poľsko do Nemecka, v pondelok ráno stále pracoval v reverznom móde, to znamená, že plyn prúdi zo západu na východ.

Putin sľúbil, že Rusko začne posielať viac plynu do Európy od pondelka, keď nariadil koncernu Gazprom naplniť európske zásobníky po tom, ako dokončí plnenie zásobníkov v Rusku.

Gazprom namiesto toho uviedol, že tento týždeň nepredá žiadny plyn cez svoju spotovú platformu. Takisto neboli na pondelkových aukciách rezervované žiadne extra prepravné kapacity na dodávky plynu do Európy počas tohto týždňa.

„Je to sklamanie, keďže trh s plynom potrebuje vyššie dodávky,“ uviedol obchodník holandskej energtickej firmy PZEM Niek van Kouteren. „Ak Rusko nezvýši dodávky, ceny zrejme budú pokračovať v raste.“

Európske ceny plynu sa tento rok viac než strojnásobili. Hlavným dôvodom sú slabé dodávky z Ruska. Moskva opakovane vyhlásila, že môže dodávať viac plynu po spustení prevádzky kontroverzného plynovodu Nord Stream 2.

Podľa niektorých európskych politikov Rusko týmto spôsobom tlačí na Nemecko a Európsku úniu (EÚ), aby schválili prevádzku plynovodu Nord Stream 2.

Európske zásoby plynu sú na začiatku aktuálnej vykurovacej sezóny najnižšie za viac než desať rokov. Obchodníci čakajú na viac dodávok z Ruska a rastú obavy, že v prípade chladnej zimy nebude dostatok plynu.

Dodávky ruského plynu do Nemecka cez plynovod Jamal sa opäť zastavili v sobotu (6. 11.) ráno, ukázali to údaje nemeckého prevádzkovateľa plynovodnej siete Gascade. Namiesto toho teraz plyn prúdi z Nemecka do Poľska.

Jamal začal pracovať v reverznom móde už predchádzajúcu sobotu 30. októbra, čo trvalo až do štvrtka (4. 11.), keď sa obnovili dodávky do Nemecka, aj keď výrazne pod kapacitu plynovodu.

Moje odložené články

    Viac

    Najčítanejšie

    Nové v rubrike Ekonomika