Na hlavný obsah

Polícia zasahovala pri protestoch proti opatreniam v Holandsku, zranili sa dve osoby

Sprísnené pravidlá platia od minulého týždňa.

Polícia zasahovala pri protestoch proti opatreniam v Holandsku, zranili sa dve osoby
Ľudia protestujú proti sprísneným opatreniam v holandskom Rotterdame. Foto: SITA/AP

Holandská polícia v piatok (19. 11.) večer spustila varovnú streľbu a použila vodné delo počas demonštrácie proti sprísneniu pandemických opatrení v Rotterdame. Najmenej dve osoby na mieste utrpeli zranenia. Informovali o tom agentúry DPA a Reuters.

Policajná hovorkyňa Patricia Wesselsová uviedla, že polícia použila varovné výstrely, pretože situácia na proteste bola “životu nebezpečná”. “Vieme, že najmenej dve osoby utrpeli zranenia, pravdepodobne v dôsledku varovnej streľby, ale presná príčina zranení ešte nebola určená,” vysvetlila.

Demonštrácie sa zúčastnilo niekoľko stoviek ľudí. Tí došli vysloviť svoj nesúhlas s vládnym plánom dovoliť vstup do prevádzok a na spoločenské udalosti len osobám, ktoré sa preukážu platným covidovým pasom.

Účastníci protestu používali zábavnú pyrotechniku a hádzali do policajtov a hasičov rôzne predmety. Hlásili niekoľko prípadov podpaľačstva, podpálili minimálne jedno policajné auto. Proti výtržníkom zasahovali aj policajní ťažkoodenci.

Holandská vláda minulý týždeň oznámila návrat k čiastočnému lockdownu, ktorý bude platiť tri týždne. Bary, reštaurácie, kaviarne a supermarkety musia v súlade s novými opatreniami zatvárať od minulej soboty (13. 11.) o 20.00 h. Obchody, ktoré predávajú iné než základné tovary, musia zatvárať už o 18.00 h.

Krajina v piatok hlásila vyše 21 000 nových prípadov infekcie, čo je najväčší denný prírastok od začiatku pandémie. Celkovo už v tejto krajine zachytili testy približne 2,4 milióna infikovaných a zaznamenali 18 900 súvisiacich úmrtí.

Moje odložené články

    Viac

    Najčítanejšie

    Nové v rubrike Svet