Na hlavný obsah

Pred 15 rokmi zomrel na následky otravy bývalý ruský agent Alexander Litvinenko

Pred smrťou obvinil zo svojej vraždy prezidenta Putina.

Pred 15 rokmi zomrel na následky otravy bývalý ruský agent Alexander Litvinenko
Na archívnej snímke Alexander Litvinenko. Foto: TASR/AP

Pred 15 rokmi, 23. novembra 2006, zomrel v londýnskej nemocnici na následky otravy rádioaktívnym polóniom 210 bývalý ruský agent Alexander Litvinenko. Pred smrťou obvinil zo zodpovednosti za svoju vraždu ruského prezidenta Vladimira Putina.

Aj podľa britského vyšetrovania z roku 2016 Putin pravdepodobne schválil operáciu tajných služieb s cieľom zavraždiť bývalého ruského agenta. Zodpovednosť Ruska za Litvinenkovu vraždu potvrdil v septembri 2021 tiež Európsky súd pre ľudské práva (ESLP) v Štrasburgu.

Litvinenko, ktorý mal v čase smrti 43 rokov, pracoval ako agent už pre sovietsku tajnú službu KGB a v jej ruskej nástupníckej organizácii Federálnej bezpečnostnej službe (FSB) to dotiahol až na plukovníka.

Postupne ale začal kritizovať pomery vo vnútri FSB a kriticky sa vyjadroval aj k politike Kremľa.

Obvinenia a útek

Na tlačovej konferencii v roku 1998 vyhlásil, že dostal rozkaz v rozpore so zákonmi, dokonca aj na likvidáciu ľudí z radu oligarchov. V roku 1999 bol zatknutý a vzatý do väzby do väznice Lefortovo.

Aj keď ho súd oslobodil, v budove FSB bol znova zadržaný na základe iného obvinenia. Súdne konanie sa ani nekonalo a v roku 2000 bol oslobodený aj spod tohto obvinenia, ale hneď sa proti nemu začalo tretie stíhanie.

Po písomnom záväzku, že neopustí územie Ruska, sa proti nemu začalo ďalšie vyšetrovanie.

V strachu o svoj život i o životy členov svojej rodiny v októbri 2000 utiekol do Británie spolu s manželkou Marinou a šesťročným synom Anatolijom. V máji 2001 mu tam udelili politický azyl. Litvinenko prijal britské občianstvo a pracoval pre tajnú službu MI6.

V exile pokračoval v kritike

Litvinenko sa stal jedným z prvých politických oponentov Putina. Bývalý agent vykonal desiatky vyšetrovaní, ktorými upozornil na účasť členov špeciálnych služieb na vraždách, genocíde v Čečensku, na zločinoch proti ľudskosti.

Po zavraždení novinárky Anny Politkovskej v jej dome v októbri 2006 prišiel Litvinenko s ďalšou kritikou namierenou proti Putinovi.

Otrava polóniom

Dňa 1. novembra 2006 sa Litvinenko stretol v suši-bare Itsu s talianskym expertom na bezpečnostné otázky Mariom Scaramellom. Ešte v ten deň sa stretol v hoteli Millennium aj s ruskými občanmi Andrejom Lugovým a Dmitrijom Kovtunom.

Večer sa začal cítiť zle a o tri dni bol hospitalizovaný v nemocnici Barnet Hospital. Následne ho 17. novembra previezli do University College Hospital (UCH) v centre Londýna. Jeho stav sa zhoršoval, izbu strážili ozbrojení policajti. Medzitým začala britská polícia otravu Litvinenka vyšetrovať.

Otrava izotopom polónia 210 mu poškodila obličky, kostnú dreň, prišiel o vlasy, ťažko rozprával, nakoniec mu zlyhal centrálny nervový aj imunitný systém. Zomrel na jednotke intenzívnej starostlivosti v nemocnici UCH 23. novembra 2006.

V liste, napísanom pred smrťou, Litvinenko obvinil prezidenta Putina, že ho dal otráviť. Vladimir Putin v ten istý deň v Helsinkách, kde sa konal summit Ruska a EÚ, označil úmrtie bývalého špióna za tragédiu.

Závery vyšetrovania

Otravu si Litvinenko privodil vypitím zeleného čaju otráveného polóniom v londýnskom hoteli Millennium. Britskí vyšetrovatelia následne dospeli k záveru, že čin vykonali bývalý telesný strážca pracujúci pre KGB Andrej Lugovoj a ďalší ruský agent Dmitrij Kovtun, ktorých ale Rusko odmietlo vydať. Podľa britského sudcu vraždu „pravdepodobne schválil“ ruský prezident Vladimir Putin.

Európsky súd pre ľudské práva (ESĽP) v Štrasburgu vo svojom verdikte z tohtoročného 21. septembra uviedol, že Rusko je zodpovedné za zavraždenie Litvinenka v Spojenom kráľovstve. „Súd konkrétne skonštatoval, že išlo o jasný prípad, keď pán Lugovoj a pán Kovtun pri otrave pána Litvinenka konali ako agenti ruského štátu.“ Moskva uviedla, že považuje závery súdu za neopodstatnené.

V auguste 2019 mala v Londýne svetovú premiéru divadelná hra Príliš drahý jed, ktorej motívom je prípad otravy Litvinenka. Tento rok v júli mala v Británii premiéru opera o Litvinenkovom živote nazvaná The Life and Death of Alexander Litvinenko (Život a smrť Alexandra Litvinenka).

Moje odložené články

    Viac

    Najčítanejšie

    Nové v rubrike Svet