Na hlavný obsah

Smer-SD sa pre dve vyhlášky hygienikov obráti na Ústavný súd

Fico hovorí o protiústavnej segregácii.

Smer-SD sa pre dve vyhlášky hygienikov obráti na Ústavný súd
Na snímke poslanec Národnej rady SR Robert Fico (Smer-SD). Foto: TASR

Opozičný Smer-SD sa v pondelok (22. 11.) obráti na Ústavný súd (ÚS) SR pre dve vyhlášky vydané Úradom verejného zdravotníctva (ÚVZ) SR, ktoré zavádzajú nové protipandemické opatrenia, informoval v piatok (19. 11.) šéf strany Robert Fico.

Vyhláškami sa podľa neho porušujú základné ľudské práva a zavádza sa „protiústavná segregácia“. Žiadajú, aby ÚS rozhodol o protiústavnosti vyhlášok a pozastavil ich účinnosť.

ÚVZ vydal dve nové vyhlášky pre potreby zosúladenia s novou verziou covidového automatu. Upravujú činnosť prevádzok a organizáciu hromadných podujatí.

„Po ich prečítaní sme úplne presvedčení, že sa na Slovensku zaviedla protiústavná segregácia. Vyhlášky jasne formulujú, čo je obchodný dom a že do neho od pondelka bude môcť vstúpiť len zaočkovaný človek a ten, čo prekonal covid. Osoba, ktorá má v ruke platný PCR test, sa do obchodného domu neodstane. Cieľom vyhlášok nie je bojovať proti pandémii, ale nahnať ľudí očkovať sa,“ vyhlásil Fico.

Vyhlášky podľa neho bezdôvodne zasahujú do základných práv a slobôd ľudí a v praxi budú spôsobovať ústavnoprávne ujmy. Vyhláškou sa podľa neho nemôže obmedziť sloboda pohybu či zhromažďovania sa, tie sa môžu obmedziť len ústavným spôsobom.

Smer podľa Fica podporuje opatrenia, ak nastane krízová situácia, no musia mať ústavný a zákonný rámec. Zopakoval, že právne postavenie očkovaných, testovaných a tých, ktorí prekonali ochorenie, musí byť rovnaké. Fico pripomenul, že vláda zlyhala v prevencii a práci s ľuďmi, ktorí zistili, že sú infikovaní.

„S týmito ľuďmi nikto nepracuje. Žiadame vládu, aby okamžite spustila preventívny program práce s ľuďmi od okamihu, ako sa dozvedia, že sú pozitívni,“ povedal. Štát by im podľa neho mal poskytnúť potrebnú liečbu a konzultáciu.

Moje odložené články

    Viac

    Najčítanejšie

    Nové v rubrike Slovensko