Na hlavný obsah

Dostavba diaľničného tunela Višňové sa natiahne o niekoľko mesiacov

Nutné je urobiť opravné práce vo veľkom rozsahu.

Dostavba diaľničného tunela Višňové sa natiahne o niekoľko mesiacov
Výstavba tunela Višňové. Foto: TASR

Diaľničný úsek D1 Lietavská Lúčka – Dubná Skala vrátane tunela Višňové mali dokončiť na konci roka 2023. Dostavba diaľničného tunela pri Žiline sa ale natiahne o niekoľko mesiacov. Detailná diagnostika stavby preukázala, že je nutné urobiť opravné práce vo veľkom rozsahu.

Zhotoviteľ úseku diaľnice D1 Lietavská Lúčka – Dubná skala, spoločnosť Skanska SK, aktuálne ešte nevie vyhodnotiť, koľko opravy budú stáť. Na online brífingu o tom v pondelok (13. 12.) informovali zástupcovia zhotoviteľa s tým, že pracujú na aktualizácii harmonogramu s Národnou diaľničnou spoločnosťou (NDS) a posudzujú možnosti akcelerácie prác.

Na stavbe pracuje 400 pracovníkov

Detailná diagnostika sa podľa zhotoviteľa týkala troch oblastí – primárneho ostenia, sekundárneho ostenia tunela a drenážneho potrubia na odvod horninovej vody.

„Čo sa týka primárneho ostenia tunela, je potrebné vykonať dokončovacie práce vo veľkom rozsahu. Pri sekundárnom ostení je absolútne nutné nové statické posúdenie klenieb,“ uviedla Magdaléna Dobišová zo spoločnosti Skanska SK s tým, že je tam veľký nárast ostatných chýb. „Nachádzame tam trhliny, hniezda a povrchové chyby, presvitajúcu výstuž, doplnila.

Ako uviedla, sedem mesiacov od prebratia staveniska pracuje denne nepretržite na stavbe 300 až 400 pracovníkov a od 60 do 80 veľkých mechanizmov. Rozostavaných je 27 nových mostných pilierov.

„Budujú sa zemné telesá, kanalizácie, intenzívne sa pracuje na projektovej dokumentácii. Projektové a stavebné práce napredujú v súlade s harmonogramom,“ skonštatovala.

Dokončených 170 nových klenieb

V tuneli je aktuálne dokončených 170 nových klenieb v požadovanej kvalite. „Zhotovujeme celkovo 478 klenieb, spolu je v tuneli 1 257 klenieb. Práce v tuneli sú rozvinuté po celej dĺžke oboch tunelových rúr,“ uviedla Dobišová.

NDS podpísala v apríli 2021 zmluvu so spoločnosťou Skanska, ktorá je novým zhotoviteľom úseku diaľnice D1 Lietavská Lúčka – Dubná skala. Zmluvná cena na dokončenie 13,5-kilometrového úseku D1 vrátane 7,5 kilometra dlhého tunela Višňové je 255 miliónov eur.

Po dokončení prinesie úsek Lietavská Lúčka – Dubná Skala úsporu času motoristom 20 minút, prepojí novootvorený úsek D1 Hričovské Podhradie – Lietavská Lúčka, čím vznikne úplný obchvat Žiliny s už existujúcim diaľničným obchvatom Martina.

Moje odložené články

    Viac

    Najčítanejšie

    Nové v rubrike Slovensko