Na hlavný obsah

Pre variant omikron očakáva Rakúsko ďalšiu vlnu pandémie už v januári

Doposiaľ tam potvrdili 59 prípadov nákazy týmto variantom.

Pre variant omikron očakáva Rakúsko ďalšiu vlnu pandémie už v januári
Na ilustračnej snímke ľudia stoja v rade na očkovanie proti covidu vo Viedni. Foto: TASR/AP

V Rakúsku môže nový variant koronavírusu omikron spôsobiť ďalšiu vlnu pandémie už v januári. V utorok (14. 12.) to uviedol minister zdravotníctva Wolfgang Mückstein spolu so zdravotníckymi odborníkmi, informovala agentúra APA.

V Rakúsku dosiaľ potvrdili 59 prípadov nákazy omikronom – 49 z nich odhalili prostredníctvom PCR testov a ďalších desať na základe sekvenovania vzoriek, priblížil minister. V metropole Viedeň zaznamenali šesť prípadov omikronu.

Dáta z iných krajín ukazujú, že „omikron je skutočne infekčnejší ako delta“, povedal minister s tým, že o závažnosti priebehu ochorenia zatiaľ nie sú dostupné dostatočné údaje.

Mückstein apeloval na ľudí, aby sa treťou dávkou dali zaočkovať ešte pred Vianocami, pretože tak ochránia seba i zdravotnícky personál. Avizoval tiež, že rakúska komisia pre očkovanie plánuje v stredu (15. 12.) odporučiť očkovanie posilňujúcou dávkou proti covidu i pre deti od 12 rokov.

Dosiaľ táto ponuka platila len pre dospelé osoby od 18 rokov s výnimkou Viedne, kde sa mohli dať dodatočnou dávkou zaočkovať všetci od 16 rokov.

Vývoj pandémie

Molekulárny biológ Andreas Bergthaler zdôraznil, že v nasledujúcich týždňoch treba počítať s absolútnym zvýšením počtu infikovaných, keďže omikron je „omnoho infekčnejší“.

Tento scenár očakáva i Herwig Ostermann z výskumného inštitútu Gesundheit Österreich. Vychádza z toho, že počet novoinfikovaných sa bude zdvojnásobovať každé dva až tri dni.

Vrchol denných prírastkov omikronu očakáva začiatkom roku 2022. Cieľom je zabrániť šíreniu tohto variantu na čo najdlhšie obdobie, až kým nebude vyvinutá nová vakcína zameraná špeciálne na omikron.

Vedci ľuďom odporučili ako účinný nástroj boja proti nákaze hlavne očkovanie. Predovšetkým tri dávky dokážu podľa nich riziko nákazy znížiť o približne 70 % a sú tiež schopné zabrániť ťažkému priebehu covidu.

Moje odložené články

    Viac

    Najčítanejšie

    Nové v rubrike Svet