Na hlavný obsah

Španielsko hlási najviac pozitívnych prípadov za deň od vypuknutia pandémie

Vďaka očkovaniu je však situácia pod kontrolou.

Španielsko hlási najviac pozitívnych prípadov za deň od vypuknutia pandémie
Ilustračná snímka - očkovanie proti covidu v Španielsku. Foto: TASR/AP

Španielsko v utorok (21. 12.) zaznamenalo najvyšší denný prírastok nových prípadov nákazy koronavírusom, takmer 50 000. V noci na stredu (22. 12.) o tom informovala agentúra DPA s odvolaním sa španielske úrady.

Nový variant omikron predstavuje v hlavnom meste Madrid asi 80 % prípadov, píše španielsky denník El País.

V Španielsku v utorok pribudlo 49 823 infikovaných, čím sa prekonal rekord z januára tohto roku, keď v krajine zaznamenali 44 357 prípadov za jeden deň. Sedemdňová incidencia stúpla oproti predchádzajúcemu dňu z hodnoty 377 na 424 prípadov na 100 000 obyvateľov.

Žiadne či mierne príznaky

Veľkou zmenou oproti obdobiu, keď v krajine zaznamenali predchádzajúci rekord v dennom počte nových prípadov, je miera zaočkovanosti, ktorá v Španielsku presahuje 80 percent. Väčšina infikovaných tak nemá teraz buď žiadne príznaky ochorenia COVID-19, alebo ich má len mierne, píše DPA.  

Na jednotkách intenzívnej starostlivosti sa v súčasnosti nachádza 1 472 pacientov s covidom, čo je o 30 viac než deň predtým.

Väčšina autonómnych španielskych regiónov sa zdráha prijať prísnejšie opatrenia. Výnimkou je iba Katalánsko, ktorého vláda plánuje obmedziť nočný život, zaviesť nočný zákaz vychádzania, ako aj obmedziť počet ľudí, ktorí môžu navštevovať reštaurácie či stretávať sa v súkromí. Tieto opatrenia však ešte musí schváliť katalánsky súd.

Španielsky premiér Pedro Sánchez sa v stredu popoludní plánuje stretnúť prostredníctvom videohovoru s lídrami regionálnych španielskych vlád, aby spoločne prediskutovali pandemické opatrenia. 

Moje odložené články

    Viac

    Najčítanejšie

    Nové v rubrike Svet