Na hlavný obsah

EMA začala posudzovať podmienečné schválenie antivirotika paxlovid

Rozhodnúť by mohla v priebehu niekoľkých týždňov.

EMA začala posudzovať podmienečné schválenie antivirotika paxlovid
Na snímke výroba lieku Paxlovid od Pfizeru. Foto: SITA/AP

Európska lieková agentúra (EMA) začala posudzovať žiadosť farmaceutickej spoločnosti Pfizer o podmienečné schválenie jej tabletky proti ochoreniu COVID-19.

V pondelkovom (10. 1.) vyhlásení uviedla, že o odobrení podmienečného uvedenia pilulky paxlovid na trh, by mohla rozhodnúť v priebehu týždňov „v závislosti od toho, či sú predložené dáta dostatočne spoľahlivé a či sú na podporu hodnotenia potrebné ďalšie informácie“.

S liečbou treba začať čím skôr

Žiadosť Pfizeru u liekovej agentúry Európskej únie (EÚ) sa týka použitia tabletky na liečbu mierneho až stredne ťažkého ochorenia COVID-19 u pacientov vo veku od 12 rokov, u ktorých existuje riziko vzniku závažných príznakov ochorenia.

V decembri EMA vydala odporúčanie týkajúce sa paxlovidu, pre prípad, že by ho členské štáty EÚ chceli začať používať pred oficiálnym schválením.

Svoje odporúčanie agentúra založila na štúdii nehospitalizovaných, neočkovaných pacientov s COVID-19 a najmenej jedným základným ochorením, ktoré ich vystavilo riziku závažného priebehu COVID-19.

„Paxlovid znížil riziko hospitalizácie a smrti, keď liečba začala do piatich dní od začiatku symptómov,“ uviedla vtedy EMA.

Pilulku, ktorú môžu pacienti užívať doma, v decembri už schválili americkí regulátori. Pfizer v tom čase uviedol, že celosvetovo je dostupných 180 000 liečebných kúr, pričom zhruba 60- až 70-tisíc je pridelených USA.

Do konca januára spoločnosť očakávala pre USA 250 000 dostupných liečebných kúr.

Moje odložené články

    Viac

    Najčítanejšie

    Nové v rubrike Svet