Na hlavný obsah

Je možné nakaziť sa covidom zo zahraničnej zásielky? Čínska pošta nariadila ich dezinfekciu

Krajina nenecháva nič na náhodu.

Je možné nakaziť sa covidom zo zahraničnej zásielky? Čínska pošta nariadila ich dezinfekciu
Ilustračná snímka. Foto: TASR

Čínska pošta nariadila svojim pracovníkom, aby dezinfikovali zásielky zo zahraničia a vyzvala verejnosť, aby znížila počet objednávok zo zámoria. Čínske úrady totiž nedávno pripustili, že zdrojom nárastu koronavírusových infekcií v krajine by mohli byť aj takéto poštové zásielky.

Informovala o tom v utorok (18. 1.) agentúra AFP, ktorá však súčasne citovala vyjadrenia odborníkov, že riziko takéhoto prenosu z povrchov predmetov je nízke.

Riziko prenosu z povrchu predmetov je nízke

Svetová zdravotnícka organizácia (WHO) aj americké Centrum pre kontrolu chorôb (CDC) už dávnejšie uviedli, že riziko infekcie z kontaminovaných povrchov je nízke a postupom času aj menej pravdepodobné.

Čínski predstavitelia napriek tomu naznačili, že niektorí ľudia sa mohli nakaziť vírusom na balíkoch zo zahraničia. Medzi nimi mohla byť i žena v Pekingu, o ktorej úrady uviedli, že nemala žiadny kontakt s inými infikovanými ľuďmi.

Napriek tomu mala pozitívny výsledok testu na variant podobný tým, aké boli detegované v Severnej Amerike.

Leong Hoe Nam, odborník na infekčné choroby zo singapurskej nemocnice Mount Elizabeth Novena, pre agentúru AFP povedal, že pravdepodobnejšie vysvetlenie ako nákaza dotykom je skôr infikovanie sa od asymptomatických osôb, ktoré mali falošne negatívne výsledky testov PCR.

Uviedol, že eliminovať vírus je možné opakovaným testovaním spolu s lockdownom a trasovaním kontaktov, „ale za cenu vysokých nákladov a nepohodlia“.

Čína pred olympiádou nenecháva nič na náhodu

Čína, ktorá bola koncom roku 2019 oficiálne prvou krajinou na svete, kde sa koronavírus potvrdil, využíva práve prísne lokálne lockdowny, hromadné testovanie a aplikácie na sledovanie kontaktov, aby sa pokúsila zlikvidovať ohniská nákazy hneď po zistení prvých prípadov.

AFP konštatuje, že Čína „nie je ochotná riskovať, a už vôbec nie pred zimnými olympijskými hrami“, ktoré sa tam začnú vo februári.

Po rozšírení koronavírusových variantov delta a omikron sa v Číne v posledných týždňoch v karanténe či lockdowne ocitli milióny ľudí.

Nedávno ohniská nákazy zistili v oblastiach, kam sa zo zahraničia dopravujú veľké objemy tovarov. Medzi ohniskami sú aj prístavné mesta Tchien-ťin a región Kuang-tung.

Čína v utorok (18. 1.) oznámila 127 nových prípadov komunitného šírenia koronavírusu, dodala AFP.  

Moje odložené články

    Viac

    Najčítanejšie

    Nové v rubrike Svet