Na hlavný obsah

Lavrov: Ak to bude závisieť od Ruskej federácie, vojna nebude

Odpovede od USA sú podľa neho uspokojivejšie ako od NATO.

Lavrov: Ak to bude závisieť od Ruskej federácie, vojna nebude
Ruský minister zahraničných vecí Sergej Lavrov. Foto: TASR/AP

Rusko nechce vojnu, ale nedovolí, aby sa ignorovali jeho bezpečnostné záujmy. Podľa agentúry TASS to v piatok (28. 1.) vyhlásil ruský minister zahraničia Sergej Lavrov v rozhovore pre rozhlasové stanice.

„Ak to bude závisieť od Ruskej federácie, vojna nebude. Nechceme vojnu, ale nedovolíme, aby hrubo napádali alebo ignorovali naše záujmy,“ povedal Lavrov.

Moskva dostala odpovede od Washingtonu a NATO na svoje bezpečnostné návrhy v stredu (26. 1.). Rusi minulý mesiac vyzvali USA, aby zaručili, že nepripustia ďalšie rozšírenie NATO na východ, ukončia vojenskú spoluprácu s bývalými sovietskymi republikami, stiahnu z Európy jadrové zbrane a nerozmiestnia tam žiadne útočné zbrane, ktoré by mohli ohroziť Rusko.

„Americká reakcia je takmer vzorom diplomatickej slušnosti. Od NATO je odpoveď toľko ideologizovaná, toľko dýcha výnimočnosťou Severoatlantickej aliancie, jej zvláštnym poslaním, jej mimoriadnym predurčením, že som sa trochu hanbil za tých, ktorí tieto texty písali,“ povedal Lavrov.

Už vo štvrtok (27. 1.) ruský minister vyhlásil, že v odpovedi Spojených štátov na bezpečnostné návrhy Ruska chýba kladná reakcia na kľúčovú požiadavku neprípustnosti rozširovania NATO na východ, ale dáva priestor na začatie vážneho dialógu o druhoradých otázkach.

Washington dal podľa stredajšieho vyhlásenia šéfa americkej diplomacie Antonyho Blinkena jasne najavo, že nemieni rokovať o požiadavke, aby sa jednotky NATO a zbrane stiahli z východu Európy a aby sa Západ zaručil, že sa Ukrajina nepripojí k NATO. Vyjadril však ochotu diskutovať o ďalších bodoch, ako je kontrola zbrojenia či opatrenia na budovanie dôvery.

Moje odložené články

    Viac

    Najčítanejšie

    Nové v rubrike Svet