Na hlavný obsah

SHMÚ počas víkendu varuje pred silným vetrom a snehovými jazykmi

Platia viaceré výstrahy.

SHMÚ počas víkendu varuje pred silným vetrom a snehovými jazykmi
Výstraha SHMÚ Na sobotu (29. 1.). Foto: SHMÚ

Slovenský hydrometeorologický ústav (SHMÚ) počas víkendu varuje v niektorých oblastiach Slovenska pred silným vetrom, na väčšine územia sa tiež môžu tvoriť snehové jazyky a záveje. V tejto súvislosti platia výstrahy prvého aj druhého stupňa. SHMÚ o tom informuje na svojom webe.

Výstraha druhého stupňa pred vetrom na horách platí počas celého víkendu v okresoch Banská Bystrica, Brezno, Poprad, Liptovský Mikuláš, Ružomberok a Tvrdošín. Vietor môže dosiahnuť nárazovo rýchlosť 135 až 160 kilometrov za hodinu.

S tvorbou snehových jazykov a závejov treba počítať od soboty (29. 1.) podvečer v Banskobystrickom, Trenčianskom, Košickom, Prešovskom a Žilinskom kraji.

V nedeľu (30. 1.) platí v okresoch Poprad, Liptovský Mikuláš a Tvrdošín výstraha druhého stupňa. „Výskyt snehových jazykov a závejov je v danej ročnej dobe a oblasti nadpriemerný a pravdepodobnosť spôsobenia škôd je vysoká,“ upozornilo SHMÚ.

Okrem toho v nedeľu meteorológovia rozšírili výstrahu druhého stupňa pred vetrom na horách v Žilinskom kraji. Počas celého dňa platí pre takmer všetky okresy.

Zároveň SHMÚ na nedeľu vydal aj výstrahy prvého stupňa pred vetrom na horách. Tie platia pre Trenčiansky, Košický a Nitriansky kraj, tiež pre niektoré okresy Banskobystrického, Prešovského a Žilinského kraja. Vietor tam môže vo vyšších oblastiach dosahovať priemernú rýchlosť 70 až 85 kilometrov za hodinu.

Vo väčšine krajov tiež SHMÚ varuje pred tvorbou poľadovice. Výstraha prvého stupňa pred týmto javom platí od soboty 20.00 h do nedele 9.00 h.

Moje odložené články

    Viac

    Najčítanejšie

    Nové v rubrike Slovensko