Na hlavný obsah

Johnson: Všetky opatrenia proti covidu by sa mohli uvoľniť o mesiac skôr

Musí sa však stabilizovať počet infikovaných.

Johnson: Všetky opatrenia proti covidu by sa mohli uvoľniť o mesiac skôr
Na ilustračnej snímke žena s rúškom kráča ulicami Londýna. Foto: TASR/AP

Všetky protipandemické opatrenia v Anglicku, ktoré sú ešte stále v platnosti, vrátane povinnej karantény po pozitívnom teste na koronavírus, by sa mohli zrušiť o mesiac skôr než sa pôvodne plánovalo. Povedal to v stredu (9. 2.) v britskom parlamente premiér Boris Johnson.

Namiesto 24. marca by tak k zrušeniu reštrikcií mohlo dôjsť už 21. februára. Podmienkou však podľa Johnsona je, že počet novoinfikovaných zostanú na stabilnej úrovni. Informovala o tom agentúra AFP a stanica Sky News.

„V prípade, že bude pokračovať súčasný pozitívny vývoj v (pandemických) ukazovateľoch, očakávam, že budeme môcť ukončiť i posledné domáce obmedzenia vrátane zákonnej povinnosti izolovať sa, ak sa infikujete, a to o celý mesiac skôr,“ povedal Johnson poslancom.

Od konca januára môžu obyvatelia Anglicka ukončiť karanténu po piatich dňoch, a to v prípade, že na piaty a šiesty deň izolácie budú mať negatívny výsledok testu.

V Anglicku sa koncom januára zrušili takmer všetky proticovidové opatrenia, ktoré predtým znova zaviedli začiatkom decembra 2021 v rámci boja proti šíreniu variantu omikron.

Tamojší obyvatelia tak už napríklad nemusia nosiť rúška v uzavretých priestoroch, pracovať z domu, ani sa preukazovať potvrdením o očkovaní či prekonaní covidu pred vstupom do verejných priestorov. Počas tohto týždňa vyprší aj pravidlo vyžadujúce od plne zaočkovaných cudzincov absolvovanie testu na covid pred alebo po vstupe do Spojeného kráľovstva.

Od začiatku nového roka počet prípadov v Británii výrazne poklesol. V utorok hlásili 66 183 novoinfikovaných a 314 obetí covidu. Koronavírusu v tejto krajine už celkovo podľahlo takmer 159 000 ľudí; čo predstavuje jeden z najvyšších počtov úmrtí na covid v Európe.

Moje odložené články

    Viac

    Najčítanejšie

    Nové v rubrike Svet