Na hlavný obsah

Prelet nad kukučím hniezdom či Amadeus. Forman ako neznámy režisér z Východu zatienil legendy

Oslávil by 90. narodeniny.

Prelet nad kukučím hniezdom či Amadeus. Forman ako neznámy režisér z Východu zatienil legendy
Na archívnej snímke český režisér Miloš Forman pózuje s ocenením Zlatý medveď. Foto: ČTK/imago stock&people/imago stock&people

Dosiahol svetové uznanie oscarovými filmami Prelet nad kukučím hniezdom (1975) a Amadeus (1984). Ocenili ho dvomi Oscarmi, tromi Zlatými glóbusmi a cenou BAFTA. Reč je o slávnom filmovom režisérovi Milošovi Formanovi, ktorý by sa v piatok (18. 2.) dožil 90 rokov.

Jan Tomáš Forman, ako znelo jeho rodné meno, sa narodil 18. februára 1932 v meste Čáslav. Jeho otec bol stredoškolský učiteľ a matka prevádzkovala hotel pri Máchovom jazere neďaleko mesta Doksy. Budúci režisér prežil rané detstvo v rodnom mestečku a v penzióne v rekreačnej oblasti Staré Splavy.

Jeho detstvo poznačili tragédie

Ešte v detstve prišiel o oboch rodičov, ktorí zahynuli v nacistických koncentračných táboroch. Spolu so starším bratom žil krátko u príbuzných, neskôr v internátnej škole pre vojnové siroty v Poděbradoch. V roku 1960 zomrel v Nízkych Tatrách aj jeho o 12 rokov starší brat Pavel.        

Vysokoškolské štúdium dramaturgie a scenáristiky absolvoval na pražskej Filmovej a televíznej fakulte Akadémie múzických umení (FAMU). „Keby som nešiel na vysokú školu, musel by som ísť na vojnu. Tak som rýchlo hľadal, kde sa ešte robia dodatočné skúšky. Boli tri – banská a hutnícka, právnická a scenáristika na FAMU. Tak som sa prihlásil na všetky tri. Na scenáristiku ma našťastie vzali,“ spomínal Forman podľa webu ČT24.

Debutoval v roku 1963, keď v divadle Semafor režíroval snímku Konkurs – pozostávala z dvoch približne 40-minútových hudobných poviedok Konkurs a Kdyby ty muziky nebyly. Konkurs vznikol na skutočnom konkurze divadla Semafor. A predznačil Formanov štýl – v jeho filmoch hrali neherci a dialógy vznikali priamo na mieste.

Prvý úspech v podobe zisku hlavnej ceny na Medzinárodnom filmovom festivale v Locarne dosiahol s čierno-bielou trpkou komédiou Černý Petr (1963). Nasledujúcou čierno-bielou snímkou Lásky jedné plavovlásky (1965) sa dočkal nominácie na Oscara.

Vo filme si opäť zahral Vladimír Pucholt, ktorému úspešne sekundovala Hana Brejchová, setra známej českej herečky Jany Brejchovej. Na Oscara v kategórii najlepší cudzojazyčný film bola nominovaná aj Formanova dnes už legendárna satirická komédia z hasičského bálu Hoří, má panenko (1967).

Do rolí hasičov obsadil skutočných hasičov, ktorí mu potom pomohli aj v boji proti cenzúre. Zástupcovia štátneho filmu mali v tých časoch k dielu mnoho výhrad, hasiči sa ale Formana zastali a pravdivosť mnohých historiek použitých vo filme potvrdili cenzorom osobne.

Potlačil príliš české inštinkty

Po invázii vojsk Sovietskeho zväzu a Varšavskej zmluvy do Československa v roku 1968 odišiel medzinárodne rešpektovaný režisér Forman do USA, kde nakrútil svoj prvý film Taking Off v roku 1971. Snímka sa však nestretla s očakávaným úspechom, čo samotný režisér okomentoval slovami, že jeho režisérske inštinkty boli ešte príliš české a uvedomil si, že musí zmeniť štýl práce.

Obrovský úspech sa dostavil už nasledujúcim a dnes kultovým filmom Prelet nad kukučím hniezdom (1975), ktorý však na hollywoodske pomery vznikol s malým rozpočtom – dva milióny dolárov. Snímka, ktorej dej sa odohráva v psychiatrickej liečebni, vznikla podľa rovnomenného románu amerického spisovateľa Kena Keseyho.

Hlavnú postavu Randla McMurphyho stvárnil dnes už slávny americký herec Jack Nicholson. Miloš Forman dostal za film Oscara za najlepšiu réžiu, Oscarom v kategórii najlepší film ocenili aj samotný film. Prestížnu sošku si odniesol tiež Nicholson a herečka Louise Fletcherová, ktorá stvárnila autoritársku vrchnú sestru.

Forman ako „neznámy režisér z Východu“ vtedy porazil známe režisérske mená ako Federico Fellini či Stanley Kubrick.

Citlivej americkej témy – vojny vo Vietname, sa Forman dotkol v kultovom muzikáli Vlasy (1979). Téma rasovej neznášanlivosti v USA počas prvej svetovej vojny sa zasa odrazila v dráme Ragtime (1981).

Ocenenia prichádzali naďalej

Status prvotriedneho filmára potvrdil filmom Amadeus (1984), v ktorom zobrazil, treba však zdôrazniť, že fiktívny súboj hudobných skladateľov 18. storočia Antonia Salirieho a geniálneho Wolfganga Amadeusa Mozarta. Amadeus získal z celkovo 13 nominácií na Oscara až 8 pozlátených sošiek a sám Forman si na konto pripísal druhého Oscara.  

Jeho filmografiu dopĺňa aj historická snímka Valmont (1989), ktorá je adaptáciou románu Nebezpečné známosti. Vo filme stvárnil hlavnú postavu britský herec Colin Firth.

Nomináciu na Oscara za réžiu dosiahol za životopisnú drámu Ľud verzus Larry Flynt (1996). Snímka zobrazuje život ikony amerického pornografického priemyslu a šéfa vydavateľského impéria Hustler – Larryho Flynta, ktorého zahral na Oscara nominovaný Woody Harrelson. Formana za kontroverznú snímku ocenili Zlatým glóbusom.                        

Životopisným filmom je aj Muž na mesiaci (1999), v ktorom zobrazil zasa osud amerického komika Andyho Kaufmana. Toho presvedčivo stvárnil americky herec a tiež komik Jim Carrey.

Medzi historické filmy patrí aj Formanova posledná snímka s veľkou produkciou Goyove prízraky (2006), v ktorej sa predstavili slávni herci ako Javier Bardem, Stellan Skarsgard či herečka Natalie Portmanová.

Návrat na bicykli

Forman sa vrátil do ČR 12. júla 1990 pri príležitosti festivalu v Karlových Varoch. Tam vtedy prišiel z Paríža na bicykli. O to, že by sa do Česka vrátil aj nakrúcať, neuvažoval.

„Asi by som sa neodvážil. Predsa len som tu vyše dvadsať rokov nežil. Viem si predstaviť točiť argentínsky film vo Fínsku, ale neviem si predstaviť, že by som robil niečo v češtine. Jednoducho nerozumiem každému slovu, momentu, nepoznám ľudí,“ vysvetlil vtedy podľa ČT24.

Prvou manželkou Miloša Formana bola herečka Jana Brejchová. S druhou manželkou Věrou Křesadlovou mal dvojičky Petra a Matěja. V roku 1999 sa oženil tretíkrát s Martinou Zbořilovou, s ktorou mal opäť dvojičky Andyho a Jima.

Oscarový filmár dostal aj Českého leva za celoživotné dielo (1998) a v roku 2010 si na filmovom festivale v Zürichu prevzal čestnú cenu, rovnako za celoživotné dielo.

Svetoznámy český režisér Miloš Forman zomrel 13. apríla 2018 vo veku 86 rokov.

Moje odložené články

    Viac

    Najčítanejšie

    Nové v rubrike Svet