Na hlavný obsah

Premiér Peru odstupuje po štyroch dňoch vo funkcii

Stal sa najkratšie slúžiacim predsedom vlády za posledných 42 rokov.

Premiér Peru odstupuje po štyroch dňoch vo funkcii
Na snímke už bývalý peruánsky premiér. Foto: ČTK/ZUMA/El Comercio

Novovymenovaný peruánsky premiér Hector Valer odstúpil v sobotu (5. 2.) len štyri dni po tom, ako sa ujal úradu. Informovala o tom agentúra AP.

Valer, ktorý bol tretím premiérom za posledných šesť mesiacov, uviedol, že sa ocitol pod paľbou médií, ktoré ho vykreslili ako „hrubého a násilného“ človeka.

Miestne médiá zverejnili policajné záznamy sťažností proti Valerovi z roku 2016 za domáce násilie, v ktorom ho jeho manželka a dcéra obvinili z fyzickej agresie. Valer ich údajne ťahal za vlasy, kopal a bil päsťami. Tieto obvinenia bývalý premiér popiera. Jeho manželka zomrela v roku 2021.

Valer je najkratšie slúžiaci premiér Peru za posledných 42 rokov, pričom vo funkcii pôsobil len štyri dni. Castillo vymenuje nového predsedu vlády, svojho štvrtého, a sľúbil, že nový kabinet bude široký a otvorený pre všetky politické strany.

Peru sa zmieta v kríze. Proti prezidentovi Castillovi sa postavili už aj ľudia, ktorí ho volili vo voľbách v roku 2021. Kritizujú ho za nedbanlivý výber ministrov.

Bývalá konzervatívna kandidátka na prezidentský úrad Keiko Fujimoriová, nad ktorou Castillo zvíťazil v minuloročných voľbách, už dávnejšie uviedla, že peruánsky prezident musí odstúpiť. „Nevie, ako zvolať ľudí; necíti zodpovednosť za túto pozíciu,“ povedala.

Castillo, bývalý vidiecky učiteľ, sa ujal funkcie 29. júla 2021.

Moje odložené články

    Viac

    Najčítanejšie

    Nové v rubrike Svet