Na hlavný obsah

Až 15 rokov väzenia bude v Rusku hroziť za údajne klamlivé správy o ruskej armáde

Tvrdia, že to má prispieť k ochrane ruských vojakov.

Až 15 rokov väzenia bude v Rusku hroziť za údajne klamlivé správy o ruskej armáde
Ilustračná snímka. Foto: TASR/AP

Ruskí poslanci v piatok (4. 3.) jednomyseľne schválili zavedenie trestnej zodpovednosti v podobe až 15 rokov väzenia za dezinformácie a lživé správy o ruskej armáde, za diskreditáciu ozbrojených síl a za výzvy na sankcie.

Príslušnú novelu prijala Štátna duma, dolná komora ruského parlamentu, hneď v troch čítaniach, oznámili ruské médiá. Za hlasovalo 401 prítomných poslancov, nikto nebol proti ani sa nezdržal, uviedla agentúra Interfax.

Novelu majú prerokovať ruskí senátori, potom zamieri k prezidentovi Vladimirovi Putinovi, aby ju podpísal, uviedol denník Kommersant na svojom webe.

Robíme to, aby sme ochránili našich vojakov, tvrdia

„Znamená to, že už zajtra (táto právna) norma umožní potrestať – a to veľmi tvrdo – tých, ktorí klamali a robili vyhlásenia diskreditujúce naše ozbrojené sily. Chceli by sme, aby všetci pochopili, že to robíme preto, aby sme ochránili našich vojakov a dôstojníkov,“ vyhlásil predseda dumy Vjačeslav Volodin. Dodal, že nebyť „zvláštnej vojenskej operácie“, ktorú nariadil prezident Putin proti Ukrajine, „vypukla by vojna“.

Predseda snemovne tiež apeloval na výbor pre kultúru, aby „nemlčal“ ohľadom toho, že ruskí umelci vystupujú proti operácii. „Sála odpovedala ováciami,“ napísal Kommersant.

Novela zavádza do Trestného zákona nové ustanovenie o verejnom šírení vedome nepravdivých informácií o použití ozbrojených síl pri obrane záujmov Ruska a jeho občanov.

Väzenie, pokuta aj nútené práce

Maximálny trest počíta s odňatím slobody na desať až 15 rokov (v prípade vážnych následkov). Okrem toho môže súd potrestať páchateľov pokutou vo výške až 1,5 milióna rubľov (približne 12 700 eur), až rokom nápravných prác či až tromi rokmi nútených prác, napísal Interfax.

Za verejné konanie zamerané na diskreditáciu použitia ozbrojených síl na obranu záujmov Ruska a jeho občanov, podporu medzinárodného mieru a bezpečnosti má hroziť až päť rokov odňatia slobody v prípade, ak toto verejné konanie voči ruským vojakom spôsobilo ujmu na zdraví a živote, majetkovú ujmu, verejné nepokoje či narušenie fungovania civilnej infraštruktúry vrátane komunikácie a dopravy.

Nakoniec až tri roky odňatia slobody budú hroziť za výzvy k cudzím štátom či medzinárodným organizáciám na zavedenie sankcií proti Rusku, ruským občanom či ruským firmám.

Interfax dodal, že trestný postih za diskreditáciu ozbrojených síl a za výzvy na sankcie má hroziť až po tom, čo sa daný občan za toto konanie zodpovedal v správnom konaní.

Moje odložené články

    Viac

    Najčítanejšie

    Nové v rubrike Svet