Na hlavný obsah

Británia rozširuje sankcie proti Rusku, dotknú sa najmä letectva

Krok ešte viac izoluje ruskú ekonomiku.

Británia rozširuje sankcie proti Rusku, dotknú sa najmä letectva
Na snímke britský premiér Boris Johnson. Foto: TASR/AP

Británia vo štvrtok (3. 3.) oznámila nové sankcie proti Rusku za inváziu na Ukrajinu. Nové opatrenia sú zamerané proti ruským spoločnostiam podnikajúcim v leteckom a vesmírnom priemysle. Tie nebudú mať po novom prístup k britským poisťovacím a zaisťovacím službám. TASR túto informáciu prevzala od agentúry AFP.

„Ruským spoločnostiam v leteckom alebo vesmírnom priemysle zabránime využívať poisťovacie alebo zaisťovacie služby so sídlom v Spojenom kráľovstve priamo alebo nepriamo… Ide o reakciu na inváziu Ruska na Ukrajinu,“ uvádza sa vo vyhlásení britského ministerstva financií.

Londýn je jedným z popredných svetových poisťovacích trhov a odrezaním prístupu pre ruské spoločnosti „Spojené kráľovstvo preukazuje svoj záväzok uplatňovať prísne ekonomické sankcie“, uvádza sa ďalej vo vyhlásení rezortu financií.

„V spojení s podobnými opatreniami EÚ tento krok ešte viac izoluje ruskú ekonomiku od medzinárodného finančného systému,“ tvrdí Londýn.

Ďalšie tvrdé sankcie

AFP pripomína, že odkedy ruský prezident Vladimir Putin nariadil armáde uskutočniť inváziu na Ukrajinu, západné vlády zintenzívnili sankcie proti ruským podnikom, bankám aj oligarchom. Britský premiér Boris Johnson bol však opozíciou kritizovaný za to, že nešiel ešte ďalej a nenariadil zmrazenie majetku ruských miliardárov žijúcich v Londýne.

V reakcii na kritiku zdôraznil, že najskôr je potrebné zaviesť „právne nepriestrelné“ mechanizmy. Johnsonov kabinet prisľúbil, že v najbližších dňoch a týždňoch podnikne ďalšie kroky.

Moje odložené články

    Viac

    Najčítanejšie

    Nové v rubrike Ekonomika