Na hlavný obsah

Bývalý funkcionár vojenskej akadémie Bučka mieri do väzby

Podozrivý je zo spolupráce s ruskou rozviedkou.

Bývalý funkcionár vojenskej akadémie Bučka mieri do väzby
Na ilustračnej snímke sudcovské kladivko. Foto: TASR/AP

Bývalého funkcionára vojenskej akadémie v Liptovskom Mikuláši Pavla Bučku, ktorý je podozrivý z dlhodobej spolupráce s ruskou vojenskou rozviedkou, vzali do väzby.

Dôvodom je obava z pokračovania v trestnej činnosti. V utorok neskoro večer o tom rozhodla sudkyňa pre prípravné konanie Špecializovaného trestného súdu (ŠTS) v Pezinku.

Rozhodnutie nie je právoplatné, obvinený podal proti nemu sťažnosť. Informoval o tom prokurátor Úradu špeciálnej prokuratúry (ÚŠP) Michal Šúrek.

„Viacero vecí je predmetom dokazovania, rovnako aj samotný skutok, ktorý sa mu kladie za vinu, bude ešte potrebné podrobiť preverovaniu. Sme iba na začiatku,“ priblížil prokurátor. Obvinený podľa jeho slov spolupracuje a rozhodovanie o väzbe absolvoval bez obhajcu.

Pre spoluprácu s ruskou vojenskou rozviedkou polícia obvinila dve osoby pre vyzvedačstvo a prijímanie úplatku.

Okrem Pavla Bučku ide aj o dopisovateľa dnes už štátom zablokovaného webu Bohuša Garbára. Obaja sa k skutkom priznali. V prípade preukázania viny im hrozí trest odňatia slobody od štyroch do 13 rokov.

Pavel Bučka mal poskytovať ruským spravodajským službám informácie od roku 2013. Týkať sa mali záujmov NATO a Ozbrojených síl SR. Priznať mal aj sumu, ktorú za informácie prijal.

Zadržali ho v rámci akcie Kaťuša. Pri domových prehliadkach zaistila polícia USB kľúče, počítače s citlivými a utajovanými skutočnosťami, podrobné poznámky o plánoch spojenia a schôdzkach, ale aj vymieňané dokumenty.
      
     
      

Moje odložené články

    Viac

    Najčítanejšie

    Nové v rubrike Slovensko