Na hlavný obsah

Na Slovensko dodali protitankový raketový systém Spike LR2

Objednalo ho ešte predošlé vedenie štátu.

Na Slovensko dodali protitankový raketový systém Spike LR2
Ilustračné foto - ruské tanky. Foto: ČTK/ITAR-TASS/Russian Defence Ministry

Protitankový raketový systém Spike LR2, ktorý objednalo ešte predošlé vedenie rezortu obrany, už dodali na Slovensko. Zákazka za 18,3 milióna eur s DPH obsahovala 100 kusov protitankových riadených striel, desať kompletov odpaľovacích zariadení a potrebný logistický materiál.

Uviedla to hovorkyňa Ministerstva obrany (MO) SR Martina Kovaľ Kakaščíková. „Protitankový raketový komplet Spike LR2 môže byť vďaka svojej autonómnej povahe a nezávislosti od akejkoľvek inej techniky integrovaný do zbraňových systémov bojových vozidiel a je tiež vhodný na použitie pre pechotu,“ uviedla.

„Tento systém je teda v súlade s modernizačnými projektami novej techniky, pričom v podmienkach Ozbrojených síl SR ide o požadovanú súčasť konfigurácie bojových vozidiel,“ priblížila hovorkyňa.

Obstarávanie zrealizovalo prostredníctvom agentúry NSPA (NATO Support and Procurement Agency) ešte bývalé vedenie rezortu. Na jeho čele bol minister Peter Gajdoš (SNS). Obstarávanie zrealizoval tesne pred odchodom z funkcie v roku 2020.

Podľa vtedajšieho vyjadrenia sa tak naplnila požiadavka Ozbrojených síl SR z roku 2013. Na objednávku upozornil práve súčasný minister obrany Jaroslav Naď (OĽANO). Spochybňoval najmä načasovanie nákupu.

Moje odložené články

    Viac

    Najčítanejšie

    Nové v rubrike Slovensko