Na hlavný obsah

Ekonomická nálada v apríli vzrástla, v obchode bola najlepšia za posledných 14 rokov

Pokles bol len v stavebníctve.

Ekonomická nálada v apríli vzrástla, v obchode bola najlepšia za posledných 14 rokov
Na snímke si seniorka berie tašky z nákupného košíka. Foto: TASR

Dôvera v ekonomiku v apríli 2022 vzrástla u spotrebiteľov aj u väčšiny podnikateľov, najviac sa zmiernili obavy z očakávaného vývoja nezamestnanosti. Pokles bol len v stavebníctve. Informoval o tom Štatistický úrad (ŠÚ) SR.

Ekonomická nálada na Slovensku bola v apríli výrazne optimistickejšia vplyvom väčšej dôvery takmer vo všetkých odvetviach. Sezónne upravený indikátor ekonomického sentimentu (IES) vzrástol o 7,4 bodu na úroveň 103,1.

Oproti rovnakému obdobiu minulého roka je aktuálna hodnota IES síce pesimistickejšia o 1,2 bodu, avšak po deviatich mesiacoch zaostávania opäť presiahla úroveň dlhodobého priemeru, aj keď len mierne o 0,6 bodu.

Vývoj ovplyvnilo zvýšenie produkcie objednávok

Zlepšovanie nálady v priemysle z predchádzajúceho mesiaca pokračovalo aj v apríli, indikátor dôvery (sezónne upravený) vzrástol o 5,6 percentuálneho bodu (p. b.) na hodnotu 6,3, čo je najvyššia hodnota za posledných desať mesiacov.

Priaznivý vývoj indikátora ovplyvnilo zvýšenie očakávanej produkcie a objednávok. Nárast produkcie predpokladajú hlavne vo výrobe potravín a ostatných nekovových výrobkov, zvýšené objednávky zas predovšetkým vo výrobe textilu.

Najvýraznejší medzimesačný rast zaznamenal v apríli indikátor dôvery v službách, po dvojmesačnom poklese sa zvýšil o 13 p. b. na úroveň 17,3, čo bola jeho najvyššia hodnota od júna minulého roku.

Pozitívnejšie boli hodnotenia všetkých troch jeho komponentov, pričom zlepšenie podnikateľskej situácie, ako aj zvýšený dopyt pocítili hlavne v ubytovacích a stravovacích službách. Dopyt v najbližších troch mesiacoch zas predpokladajú predovšetkým vo finančných a poisťovacích činnostiach.

Dôvera v obchode sa výrazne zvýšila

Dôvera v obchode dosiahla v apríli najvyššiu hodnotu za posledných 14 rokov. Pri raste o 6,7 p. b. dosiahol indikátor dôvery v obchode úroveň 29,7, čo je najvyššia hodnota od marca 2008.

Sezónne upravený indikátor dôvery v stavebníctve v apríli medzimesačne klesol druhý mesiac po sebe. Pod pokles o 2 body na úroveň -13,5 sa podpísali nepriaznivejšie hodnotenia celkovej úrovne objednávok. Aktuálny výsledok však naďalej prevyšuje dlhodobý priemer, a to o 10,5 bodu.

Spotrebiteľská atmosféra na Slovensku sa v apríli oproti predchádzajúcemu mesiacu pomerne výrazne zlepšila, sezónne upravený indikátor spotrebiteľskej dôvery vzrástol o 5,2 bodu na úroveň -23,1.

Najviac sa zmiernili obavy z očakávaného vývoja nezamestnanosti, ako aj celkovej hospodárskej situácie. Spotrebitelia vnímali priaznivejšie aj očakávanú finančnú situáciu ich domácností a s tým súvisiace úspory.

Moje odložené články

    Viac

    Najčítanejšie

    Nové v rubrike Ekonomika