Na hlavný obsah

Slovenské firmy vlani vyprodukovali viac emisií ako pred pandémiou

Poklesy boli podľa analytikov len prechodného charakteru.

Slovenské firmy vlani vyprodukovali viac emisií ako pred pandémiou
Ilustračné foto z elektrárne Vojany. Foto: TASR

Produkcia skleníkových plynov v Európe vlani po poklese z roku 2020 mierne vzrástla. Stále je však v priemere asi 10 % pod úrovňou spred pandémie. Výnimkou v rámci Európy je Slovensko. Ako v jedinom štáte EÚ množstvo vypustených emisií vzrástlo nad úroveň spred pandémie.

Upozornili na to analytici úseku meny, štatistiky a výskumu (ÚMS) Národnej banky Slovenska (NBS). Za rastom emisií je najmä ich produkcia východoslovenskými železiarňami.

Najprv pokles…

„Slovensko, konzistentne s európskym vývojom, zaznamenalo v rokoch 2019 a 2020 pokles emisií. Pokles v roku 2019 ťahala najmä spoločnosť U.S. Steel Košice a jej dcérska spoločnosť Ferroenergy. Sú to naši najväčší producenti emisií oxidu uhličitého,“ priblížili analytici.

Okrem týchto firiem významnejšie prispelo k poklesu v roku 2019 aj Duslo Šaľa a elektráreň Vojany. V roku 2020 prišla pandémia a pokles emisií o takmer 9 %, kde okrem veľkých hráčov výrazne prispela aj skupina ostatných, menších znečisťovateľov.

Okrem košických železiarov ťahali opäť pokles dve tepelné elektrárne, Vojany a Nováky. Príspevok viac ako dva percentuálne body mali aj menšie subjekty zaradené do schémy obchodovania s emisnými povolenkami.

…potom opäť nárast

Prudký nárast odovzdaných emisných kvót v roku 2021 bol však takmer čisto na vrub U.S. Steel Košice a Ferroenergy. „Pri väčšine ostatných subjektoch pozorujeme stagnáciu vyprodukovaných emisií alebo iba veľmi mierny medziročný nárast,“ spresnili analytici.

Po očistení slovenských producentov emisií o príspevok železiarov klesli emisie na Slovensku v porovnaní s rokom 2019 o takmer 5 %. To je vývoj, ktorý podľa analytikov ÚMS viac zodpovedá celoeurópskemu trendu postupného návratu až k predkrízovým úrovniam.

Mierny medziročný rast o 2,4 % v roku 2021 odzrkadľuje postupné zotavenie slovenskej ekonomiky po náročnom období pandémie. Ukazuje, že výrazné poklesy v rokoch 2019 a 2020 budú pravdepodobne len prechodného charakteru, dodali analytici.

Dlhodobý trend vyprodukovaných emisií podnikov je podľa nich klesajúci, a preto úplný a dlhodobý návrat k úrovniam emisií spred pandémie pravdepodobne nenastane.

Pokračujúci trend znižovania emisnej náročnosti, umocnený súčasnými vysokými cenami energií na svetových trhoch, tak môžu dopomôcť k ďalšiemu poklesu produkcie skleníkových plynov v budúcnosti.

Moje odložené články

    Viac

    Najčítanejšie

    Nové v rubrike Slovensko