Na hlavný obsah

V Srbsku volia prezidenta, primátora Belehradu i parlament

Favoritom je doterajší prezident Vučič a jeho strana.

V Srbsku volia prezidenta, primátora Belehradu i parlament
Muž odovzdáva svoj hlas pri voľbách v Srbsku. Foto: ČTK(ABACA

O zložení nového parlamentu a novej hlave štátu rozhodujú v nedeľu obyvatelia Srbska. Očakáva sa, že hlasovanie posilní vládu pravicovej Srbskej pokrokovej strany (SNS) úradujúceho prezidenta Aleksandra Vučiča, ktorá na čele krajiny stojí už celé desaťročie.

Informujú o tom agentúry AFP a AP s tým, že volebné miestnosti sú v Srbsku otvorené od 07.00 h do 20.00 h a neoficiálne výsledky sa očakávajú už v nedeľu v neskorších večerných hodinách.

Prebiehajúca vojna, ktorú Rusko vedie na Ukrajine, vrhla tieň na Srbsko, krajinu zvyknutú na vyvážené vzťahy medzi Východom a Západom. Vučič, ktorý si udržiaval blízke vzťahy s Moskvou, odmietol totiž na Rusko kvôli vojenskej invázii na Ukrajinu uvaliť sankcie, analyzujú v súvislosti s víkendovými voľbami svetové tlačové agentúry.

Doterajší prezident je favoritom

Predvolebné prieskumy predpovedajú, že populistický prezident, ktorý sa chváli osobnými väzbami na ruského prezidenta Vladimira Putina, vo voľbách získa ďalšie päťročné funkčné obdobie. V parlamente si podľa prieskumov prevahu aj po voľbách zachová jeho pravicovo orientovaná SNS, píše AP.

Tesný súboj sa však očakáva o hlavné mesto Belehrad. V prípade, že oň Vučičova strana príde, by to mohlo podlomiť jeho silnejúce autokratické vládnutie. Väčšina politických strán v prezidentských, všeobecných a komunálnych voľbách je pravicovo orientovaná. To reflektuje skutočnosť,  že u 6,5 milióna srbských voličov prevažujú konzervatívne postoje.

Kandidátov vo voľbách však má aj nová ľavicovo-zelená koalícia, ktorá svoju kampaň založila na potrebe riešiť dlhodobo zanedbávané environmentálne problémy. Opozícia tvrdí, že vojna Ruska na Ukrajine len posilnila Vučičovu dominanciu v srbskej politike i v mainstreamových médiách, uvádza AP.

Agentúra pripomína, že po vstupe ruských tankov na Ukrajinu sa slogan prezidentských volieb zmenil na „Mier. Stabilita. Vučič.“. Vojna odpútala pozornosť verejnosti od diania v Srbsku a za podpory médií umožnila Vučičovi, aby prebiehajúcej kríze pripísal všetky problémy krajiny, povedal v rozhovore Dragan Djilas, bývalý starosta Belehradu a líder najväčšej opozičnej koalície Zjednotené Srbsko (Ujedinjena Srbija).

„Denne sa tu publikujú články o tom, ako v Taliansku a Nemecku stojí kilogram chleba deväť eur, ako nemajú palivo, ako budú mať potravinové lístky a akí sme my úžasní,“ podotkol Djilas. „Ľudia sa boja a to sa autoritám vždy hodí, pretože si ľudia povedia ‚Teraz nič nemeňme'“, dodal.

Srbsko sankcie na Rusko neuvalilo

Srbsko ako tradičný spojenec Ruska odmietlo výzvy z Európskej únie a Spojených štátov, aby sa pripojilo k sankciám voči Moskve a odvolalo sa pritom na národné záujmy.

Vyslanec Srbska v Organizácii Spojených národov hlasoval v prospech rezolúcie odsudzujúcej útok Moskvy na Ukrajinu ako porušenie medzinárodného práva.

Napriek tvrdeniam srbskej vlády, že sa usiluje o členstvo v EÚ, sa Vučič a jeho spojenci zdržali odsúdenia Ruska v súvislosti s vojenskou inváziou. Podľa AP by to mohlo byť znakom toho, že sa nechceli pred voľbami odcudziť od proruských voličov.

Veľká časť proruských nálad u Srbov pramení z ich nenávisti voči Severoatlantickej aliancii, konštatuje AP. Západná vojenská aliancia NATO totiž v roku 1999 bombardovala ich krajinu v záujme zastavenia krvavých represálií voči etnickým Albáncom požadujúcim nezávislosť vtedajšej srbskej provincie Kosovo.
      
      
      
      
      
      
      

Moje odložené články

    Viac

    Najčítanejšie

    Nové v rubrike Svet