Na hlavný obsah

Agentúra S&P zhoršila výhľad ratingu Slovenska

Po novom je na úrovni A+ s negatívnym výhľadom.

Agentúra S&P zhoršila výhľad ratingu Slovenska
Ilustračná snímka. Foto: TASR/AP

Ratingová agentúra Standard and Poor´s (S&P) zhoršila výhľad ratingu Slovenska. Po novom je na úrovni A+ s negatívnym výhľadom.

K rozhodnutiu zrevidovať výhľad dospela pre obavu z nižšej úrovne ekonomického rastu a z ohrozenia postpandemickej fiškálnej konsolidácie. Tú spôsobil rusko-ukrajinský konflikt. Rastúce ceny energií by mohli tiež viesť k zabrzdeniu výrobného sektora.

Ako ďalej informovalo Ministerstvo financií (MF) SR, S&P vo svojej správe pozitívne ocenila nízky zahraničný dlh Slovenska, implementáciu výdavkových stropov a častí dôchodkovej reformy, ako aj dobre kapitalizovaný bankový sektor.

Dlh by mal ostať mierny

Agentúra očakáva, že aj napriek fiškálnym opatreniam by mal ostať dlh verejnej správy SR mierny a do roku 2025 by sa mal stabilizovať pod úrovňou 60 % hrubého domáceho produktu (HDP).

Plné využitie štrukturálnych fondov EÚ a Plánu obnovy by mohlo zvýšiť HDP Slovenska od 3,4 % až do 10,9 %.

„Faktor, ktorý by mohol upraviť výhľad naspäť na stabilný je, ak sa ekonomické a fiškálne dôsledky rusko-ukrajinského konfliktu ukážu ako zvládnuteľné a bez náznakov dlhodobých dôsledkov na slovenskú ekonomiku,“ konštatoval rezort financií.

S&P upozorňuje aj na riziká, ktoré môže priniesť ďalší vývoj v súvislosti s vojnou na Ukrajine. V dôsledku toho agentúra revidovala prognózu rastu slovenskej ekonomiky na rok 2022 z predvojnového 4,7 % na 2,1 %.

Naopak, za silnú stránku SR považuje najmä členstvo v eurozóne, ktoré znižuje riziká v oblasti platobnej bilancie.

Moje odložené články

    Viac

    Najčítanejšie

    Nové v rubrike Ekonomika