Na hlavný obsah

Amelia Earhartová ako prvá žena preletela Atlantik. Jej telo sa nikdy nenašlo

Osudným sa jej stal pokus obletieť zemeguľu.

Amelia Earhartová ako prvá žena preletela Atlantik. Jej telo sa nikdy nenašlo
Americká pilotka Amelia Earhartová. Foto: TASR/AP

Presne na piate výročie od úspešného letu Charlesa Lindbergha sa preletieť Atlantický oceán rozhodla aj americká pilotka Amelia Earhartová. V sobotu (21. mája) uplynie 90 rokov, keď sa z nej stala prvá pilotka, ktorá sólovo preletela Atlantik zo Spojených štátov do Európy.

Amelia Earhartová sa narodila 24. júla 1897 v Atchisone v americkom štáte Kansas. Lietanie ju uchvátilo už v útlej mladosti. Za našetrené peniaze si v roku 1921 z druhej ruky kúpila športové lietadlo žltej farby, ktoré pomenovala Kanárik. Pilotnú licenciu od Medzinárodnej leteckej federácie dostala v roku 1923.

V roku 1928 jej ponúkli možnosť stať sa prvou pilotkou, ktorá preletí Atlantik. Tento úspešný let zo 17. júna 1928 sa však uskutočnil za účasti mechanika a aj druhého pilota. Stroj Fokker s Earhartovou na palube vzlietol z Newfoundlandu v Kanade a po 21 hodinách pristál v Burry Port vo Walese.

Sólový let Earhartovej cez Atlantik sa začal v ranných hodinách 20. mája 1932. Vzlietla z Harbour Grace na kanadskom ostrove Newfoundland. Na palubu lietadla Lockheed Vega 5B si zobrala aj čerstvý výtlačok novín Telegraph Journal na potvrdenie dátumu svojho odletu.

Už krátko po štarte sa dostala do problémov. Vletela do hustých mrakov a krídla lietadla pokryl ľad. Plánovala rovnako ako Lindbergh pristáť v Paríži, ale po 12 hodinách letu a zistení, že jej stroj preukazuje aj mechanické problémy, sa rozhodla inak.

Americká pilotka Amelia Earhartová.
Americká pilotka Amelia Earhartová.Foto: TASR/AP
Foto: TASR/AP

Po takmer 15 hodinách pristála na pastvinách Culmore, severne od mesta Derry v Severnom Írsku a stala sa z nej prvá žena, ktorá úspešne absolvovala sólo transatlantický let.

Osudný let

Ešte v auguste toho istého roku preletela sama bez medzipristátia americký kontinent za 19 hodín a 5 minút a svoj výkon zlepšila v roku 1933, keď tú istú vzdialenosť prekonala za 17 hodín a 7 minút.

Neúnavná pilotka sa rozhodla preletieť sólo letom aj Tichý oceán. Podarilo sa jej to 11. januára 1935 a ďalší historický let, ktorý trval 18 hodín a 15 minút absolvovala Earhartová na jednom z najmodernejších lietadiel tej doby Lockheed 5C Vega.

Americká pilotka Amelia Earhartová.
Americká pilotka Amelia Earhartová.Foto: TASR/AP
Foto: TASR/AP

Osudným sa legendárnej pilotke stal úmysel obletieť zemeguľu. Svoj zámer chcela uskutočniť krátko po úspešnom prelete ponad Pacifik. Prvý pokus stroskotal hneď po štarte pre poruchu podvozku. V roku 1937 sa o to pokúsila opäť spolu s navigátorom Frederickom Noonanom.

Takmer sa jej to podarilo, po prelete Ameriky, Afriky a Ázie mala pristáť na ostrove Howland, kde chcela dotankovať palivo. V oblačnom a daždivom počasí sa jej však ani s takým skúseným navigátorom akým bol Noonan nepodarilo na ostrove pristáť.

Napriek veľkému úsiliu o navigovanie dvojčlennej posádky lietadla pomocou osvetlených lodí, zaznela posledná rádiová správa z lietadla 2. júla 1937 o 8.45 h. Lietadlo sa nikdy nenašlo. Earhartová mala vtedy 39 rokov.

V roku 1940 sa na ostrove Nikumaroro, ktorý je súčasťou Kiribati, teda blízko miesta, kde naposledy počuli o Earhartovej, našli ľudské pozostatky. Pôvodne ich zamietli ako mužské, no v roku 2018 začali vedci špekulovať, či by predsa len nemohli patriť Earhartovej.

Americká pilotka Amelia Earhartová.
Americká pilotka Amelia Earhartová.Foto: TASR/AP
Foto: TASR/AP

Amelia Earhartová bola prvou ženou, ktorá dostala cenu Distinguished Flying Cross za sólový transatlantický let. O svojich leteckých skúsenostiach napísala niekoľko kníh. Bola zakladajúcou členkou organizácie združujúcej americké pilotky The Ninety-Nines.

Dokumenty súvisiace so svetoznámou pilotkou uchováva vo svojom archíve Purdueova univerzita v USA, na ktorej určitý čas prednášala.

V roku 2009 nakrútili aj životopisný film o odvážnej pilotke s názvom Amelia (Amelia – Stratená v Pacifiku), v ktorom Earhartovú stvárnila herečka Hillary Swanková.

Moje odložené články

    Viac

    Najčítanejšie

    Nové v rubrike Svet