Na hlavný obsah

MS 2022: Kazachstan zdolal Taliansko a udržal sa medzi elitou

Stredoázijský tím vyhral o tri góly.

MS 2022: Kazachstan zdolal Taliansko a udržal sa medzi elitou
Foto zo zápasu Kazachstan - Taliansko na MS 2022 v hokeji. Foto: TASR/AP

Hokejisti Talianska vypadli z elitnej kategórie majstrovstiev sveta. V pondelok (23. 5.) v priamom súboji o udržanie sa podľahli Kazachstanu jasne 2:5 a obsadili posledné miesto v základnej A-skupine. Pre oba tímy to bol záverečný duel na šampionáte vo Fínsku.

Taliani postúpili do elitnej kategórie v roku 2018 spolu s Veľkou Britániou, keď obsadili druhé miesto na turnaji A-skupiny I. divízie MS v Budapešti. Na MS 2019 v Bratislave a Košiciach skončili na 14. mieste, o rok neskôr sa šampionát nekonal pre pandémiu koronavírusu.

Vlani v Rige obsadili posledné 8. miesto v základnej B-skupine, keď nezískali ani bod, ale z turnaja sa nevypadávalo. Kazachovia skončili vlani ako nováčikovia na 10. mieste, čo je ich historický najlepší výsledok.

Priebeh zápasu

V úvode zápasu boli aktívnejší Kazachovia, ktorí boli aj papieroví favoriti súboja o zotrvanie v elitnej kategórii. Už v 2. minúte sa ocitol sám pred Bernardom Rachmanov, ale šancu nevyužil. Talianskemu brankárovi o štyri minúty pomohla žŕdka po strele Asetova.

Na druhej strane netrafil odkrytú bránku Frank, ktorému skĺzol puk po hokejke. Skóre sa zmenilo v 12. minúte, keď pri presilovke dotlačil puk do siete Valk. Aj Taliani využili svoju prvú početnú výhodu a päť minút pred koncom tretiny znížil tečom McNally.

minúte neskôr namieril z ľavého kruhu presne do šibenice Orechov a do prestávky išli na koni Kazachovia. V 25. minúte svoj náskok zveľadili, do prázdnej bránky dotlačil puk Asetov – 3:1, ale Taliani strelili kontaktný gól za menej ako minútu, keď D. Kostner zasunul puk za Šutova, ktorý bol ďaleko z bránky.

Aj v druhej tretine boli aktívnejší Kazachovia, ktorí si vypracovali ešte niekoľko šancí a Paňukov pri jednej z nich opečiatkoval žŕdku. V závere dejstva prišiel tvrdý faul kolenom od di Pernu a taliansky obranca išiel predčasne pod sprchy.

Kazachovia rozhodli duel v tretej tretine. V 44. minúte sa v závere dlhej presilovky presadil Starčenko a v 47. zvýšil na 5:2 Michajlis, ktorý vyhnal z bránky Bernarda. Nahradil ho Fazio.

Taliani to v závere vyskúšali bez brankára, ale duel už nezdramatizovali a po štyroch rokoch sa rozlúčili s A-kategóriou. Kazachovia ich prestrieľali 35:15.

Správu aktualizujeme.

Moje odložené články

    Viac

    Najčítanejšie

    Nové v rubrike Šport