Na hlavný obsah

Rusko vyhostí diplomatov z Talianska, Francúzska aj Španielska

Ide vraj o odvetný krok.

Rusko vyhostí diplomatov z  Talianska, Francúzska aj Španielska
Limuzína ruského veľvyslanca. Foto: TASR/AP

Rusko oznámi talianskemu veľvyslancovi v Moskve Giorgiovi Staraceovi, že sa rozhodlo vyhostiť 24 talianskych diplomatov. Informovala o tom agentúra ANSA s odvolaním sa na stredajšie (18. 5.) oznámenie ruského ministerstva zahraničných vecí.

Taliansko vyhostilo v apríli 30 ruských diplomatov „z dôvodov týkajúcich sa národnej bezpečnosti“.

„Je to nepriateľský akt,“ povedal taliansky premiér Mario Draghi na tlačovej konferencii po stretnutí s fínskou premiérkou  Sannou Marinovou v Ríme.

„Diplomatické vzťahy sa však rozhodne nesmú prerušiť. Nesmie to viesť k narušeniu diplomatických kanálov, pretože ak dosiahnete mier, dosiahnete ho práve prostredníctvom týchto diplomatických kanálov,“ dodal premiér Draghi.

Vyhostenie 34 francúzskych diplomatov

Ruské ministerstvo zahraničných vecí oznámilo, že vyhosťuje aj 34 francúzskych diplomatov v reakcii na podobný krok Francúzska.

Francúzske ministerstvo zahraničných vecí vo vyhlásení uviedlo, že takýto krok nemal „právne základy“. Práca diplomatov a zamestnancov na francúzskom veľvyslanectve v Rusku je podľa ministerstva plne v súlade s Viedenským dohovorom o diplomatických stykoch. Paríž však v apríli ruský personál vyhostil na základe podozrení zo špionáže, uvádza ministerstvo.

Francúzsko v apríli vyhostilo z krajiny 35 Rusov s diplomatickým štatútom, pripomína AFP. Neskôr za personae no gratae vyhlásilo šesť ruských agentov, ktorí vystupovali ako diplomati.

Vyšetrovanie francúzskych spravodajských služieb dospelo k záveru, že tieto osoby vykonávali činnosť proti národným záujmom Francúzska.

Podobný krok pre Španielsko

Okrem toho Rusko recipročne vyhostí 27 zamestnancov španielskych zastupiteľských úradov v Rusku.

Ruský rezort diplomacie uvádza, že si v stredu predvolal španielskeho veľvyslanca, aby mu vyjadril ostrý protest v súvislosti s vyhlásením 27 zamestnancov ruských zastupiteľských úradov v Španielsku za nežiaduce osoby. „Upozorňujeme, že tento nepriateľský krok sa odzrkadlil na rusko-španielskych vzťahoch“, uvádza sa vo vyhlásení.

Španielsko vyhostilo spomínaných ruských diplomatov začiatkom apríla, pričom španielsky minister zahraničných vecí José Manuel Albares vtedy uviedol, že ide o reakciu na údajné páchanie vojnových zločinov ruskou armádou na Ukrajine.

Moje odložené články

    Viac

    Najčítanejšie

    Nové v rubrike Svet