Na hlavný obsah

Agent, ktorý nosil Putinov kufrík s jadrovými kódmi, sa „pokúsil o samovraždu“

Našli ho postreleného.

Ruského plukovníka Vadima Zimina, ktorého povinnosťou bolo nosiť Vladimirovi Putinovi prezidentský kufrík s kódmi na odpálenie jadrových zbraní, našli v pondelok (20. 6.) doma pri Moskve postreleného.

V stredu (22. 6.) o tom informoval portál britských novín metro.co.uk. Zimin je ťažko ranený a hospitalizovali ho na jednotke intenzívnej starostlivosti, píšu médiá.

Údajne bral úplatky, čelí vyšetrovaniu

Kufrík s kódmi na odpálenie jadrových zbraní vždy sprevádza ruského prezidenta. Zimin, teraz plukovník ruskej tajnej služby FSB vo výslužbe, sa staral o kufrík odvtedy, ako ho prijali do funkcie pobočníka bývalého prezidenta Borisa Jeľcina.

Za Putina to dotiahol na plukovníka, ale presná náplň jeho práce pre prezidenta, bývalého špióna KGB (hlavnej sovietskej tajnej služby), je nejasná.

Zimina našli so strelnými poraneniami v kuchyni v jeho byte v meste Krasnogorsk v Moskovskej oblasti. Jeho partnerka– zdravotníčka – bola podľa správ v tom čase preč.

K streľbe došlo v období, keď Zimin čelí vyšetrovaniu pre údajný trestný čin brania úplatkov, čoho sa mal dopustiť, keď pracoval v colnej službe vo vysokej funkcii, napísali noviny Moskovskij Komsomolec.

Bol v domácom väzení

V súvislosti s týmto prípadom bol v domácom väzení, ale popieral akékoľvek porušenie zákonov. Ruské médiá informovali, že tento predstaviteľ sa „pokúsil spáchať samovraždu“ potom ako popíjal alkohol so svojím bratom.

Zimina našiel brat, ktorý bol v čase streľby údajne práve v kúpeľni – ležal na dlážke v kaluži krvi s poranením hlavy a blízko neho bola automatická pištoľ IZH 79-9TM.

Putina bolo predtým vidieť na fotografiách so Ziminom, ktorý niesol kufrík s kódmi na odpálenie jadrových zbraní. Pokladalo sa to za symbolickú vyhrážku Západu.

Stalo sa to v apríli na pohrebe ultranacionalistického politika Vladimira Žirinovského v Moskve. Kufrík obsahuje spúšťací mechanizmus pre strategické rakety Kremľa, uviedol portál metro.co.uk.

Moje odložené články

    Viac

    Najčítanejšie

    Nové v rubrike Svet