Na hlavný obsah

Slovensko sa pridruží k Európskej vesmírnej agentúre

Bude mať možnosť zapájať sa do jej tendrov aj výziev.

Slovensko sa pridruží k Európskej vesmírnej agentúre
Na ilustračnej snímke od Európskej vesmírnej agentúry (ESA) raketa Ariane 6. Foto: TASR/AP/ESA

Zmluvu o pridružení Slovenskej republiky k Európskej vesmírnej agentúre (ESA) podpísal v utorok (14. 6.) v Holandsku štátny tajomník ministerstva školstva Ľudovít Paulis.

Štatút pridruženého člena ESA prinesie Slovensku možnosť zapojiť sa do zvýšeného množstva projektov. Rovnako aj posilnenie výskumného potenciálu, ako aj nové možnosti pre slovenské firmy.

„Nielen pre vedu a výskum, ale aj z pohľadu ekonomického prínosu ide o významný míľnik pre Slovensko. Nové kontakty a spolupráce prinesú možnosť zapojiť sa do jedného z najperspektívnejších odvetví súčasnosti a budúcnosti,“ uviedol Paulis.

Dodal, že na Slovensku je veľké množstvo ľudí a projektov, ktoré majú veľký globálny potenciál. Môžu tak prispieť k výskumu vesmírnej fyziky a astronautiky.

Čo tým krajina získa

Ministerstvo približuje, že pridružením k ESA získa SR nové kontrakty pre slovenské subjekty v oblasti vesmírnych technológií a výskumu. Bude môcť spolupracovať na vesmírnom výskume a participovať na programoch ESA.

Takisto bude mať možnosť sa priamo zapájať do tendrov a výziev ESA či dodávateľských reťazcov. Prinesie to tiež pracovné príležitosti pre slovenských odborníkov a podporu pre slovenské startupy, malé a stredné podniky.

Európska vesmírna agentúra vznikla v roku 1975. Zastrešuje vesmírne projekty v Európe a združuje 22 štátov, medzi ktorými sú okrem iného Rakúsko či ČR.

SR spolupracuje s ESA od roku 2010 a dlhodobo preukazuje záujem o vesmírne aktivity a pochopenie ich významu a dôležitosti pre ďalší rozvoj vesmírneho ekosystému a budovania vesmírnej infraštruktúry na Slovensku.

Moje odložené články

    Viac

    Najčítanejšie

    Nové v rubrike Slovensko